Notatki w gabinecie onkologa

Nowotwory nie poczekają na koniec epidemii koronawirusa – przypominają lekarze. Ostatnie tygodnie to kolejne apele, aby wykonywać badania profilaktyczne i nie odkładać konsultacji z onkologiem. Właśnie teraz wydana została też książka „Oswoić raka" napisana przez dwie autorki – dziennikarkę, która zmagała się z nowotworem piersi, oraz psychoonkolożkę.

Publikacja: 09.10.2020 18:00

Notatki w gabinecie onkologa

Foto: materiały prasowe

Pierwsza część książki jest reportażowa. Zawiera rozmowy z dziewiątką pacjentów. Poznajemy m.in. historię Anny, która udowadnia, że nawet z wykrytym rakiem jelita grubego i założoną stomią można podróżować do Azji, odwiedzać plaże nudystów, chodzić na basen i rozwijać się zawodowo. Tu czytelnik musi być czujny. Momentami choroba nowotworowa przedstawiona jest tak, jakby tylko dawała coś pacjentowi – naukę, nowe doświadczenie, szansę – a nic mu nie zabierała. Z drugiej strony jest historia Roberta, która obnaża bolączki naszego systemu ochrony zdrowia, np. to, jak bardzo skuteczność leczenia pacjenta może zależeć od jego kodu pocztowego. Jak duże są różnice w dostępie do terapii czy nawet sposobie rozmowy z chorym między dużym a małym miastem, rozbudowanym ośrodkiem klinicznym a lokalną lecznicą.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Żadnych czułych gestów