fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Claudio Magris „Migawki”. Żyć jest niezdrowo, Kto żyje, ten umiera

Paolo Magriselo
Takie książki to rzadkość. Wnikliwe, celne obserwacje zamknięte w zwięzłej formie. „Migawki" Claudio Magrisa są jednak bolesną lekturą.

Ten włoski profesor współczesnej literatury niemieckiej na uniwersytecie w Trieście, regularnie publikujący na łamach „Corriere della Sera", przetłumaczony został już na 20 języków. „Migawki" są jego kolejną polską publikacją po m.in. „Postępowaniu umorzonym" oraz „Dunaju".

Zebrane w tomie krótkie prozy powstawały w latach 1999–2016. Mają być – jak wyjaśnia autor we wstępie – „zdjęciami migawkowymi, wykonanymi przy bardzo krótkim czasie naświetlania i bez użycia statywu". Zamiast aparatu jest rozumiejące, sięgające w głąb spojrzenie ludzkiego oka. Poczynione najczęściej w rodzinnym Trieście obserwacje dotyczą zachowań, w których autor dostrzega coś więcej, choćby rzadko uświadamiane aspekty ludzkiej psychiki.

Omdlenie i szybkie dojście do siebie pewnego starszego pana w czasie konferencji naukowej jest pretekstem do refleksji, że gdyby chwilę później umarł – już nie wzbudziłby takiego zainteresowania. Jest i opowiastka o wiz...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA