fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jan Maciejewski: Wielka weryfikacja

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Gdybyś ty znał, chory człowieku, ogrom mojej niewiedzy, mojej niemocy, gdybyś ty wiedział, jak mało ja wiem. Ile razy się pomyliłem, jak wiele błędnych diagnoz stawiam każdego roku. Patrzysz na mnie wzrokiem pełnym zaufania, bo nie masz innego wyjścia. Kto ma ci pomóc jak nie ja, kto inny ma wiedzieć i być swojej wiedzy pewnym? A co, jeśli nie jest?

Do książek Andrzeja Szczeklika wracam ostatnio, tak jak chory, który się dusi, sięga po butlę z tlenem. Wciągam całymi haustami niepewność i brak zaufania. Nie do świata czy systemu, ale do samego siebie, swojej wiedzy i zawodu. Autor podręcznika chorób wewnętrznych, na którym wychowało się kilka pokoleń polskich lekarzy, najczęściej cytowany w pracach innych naukowców polski lekarz. Człowiek pod każdym względem uprawniony do tego, żeby z wyżyn swojego doświadczenia spoglądać z pewnością i spokojem na złożony mechanizm ludzkiego ciała. A im więcej wiedział, tym mniej ufał posiadanym informacjom. Aż wreszcie zaczął pisać książki układające się z czasem w nieoficjalną „trylogię o uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki".

Wielki akt zwątpienia. Nie w naukę, tylko w jej samowystarczalność. Gotowość do dawania ścisłych odpowiedzi na każde dotyczące ludzkiego istnienia pytanie. Pychę, do jakiej zdolna jest tylko ignorancja. Cytaty z Petrarki...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA