fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Macedonia Północna zmienia nazwę stadionu po umowie z Grecją

Macedoński premier Zoran Zaew i premier Grecji Alexis Cipras
AFP
Macedonia Północna zmieniła nazwę swojego stadionu piłkarskiego, dotychczas znanego jako Arena Narodowa im. Filipa II Macedońskiego, aby uhonorować porozumienie z Grecją dotyczące nazwy kraju.

Gest ten ma miejsce po zawarciu przez oba kraje przełomowego porozumienia, kończącego trwający dziesiątki lat spór o nazwę Macedonia oraz historyczne dziedzictwo, w tym konflikt o dziedzictwo Filipa II i Aleksandra Wielkiego.

Zgodnie z porozumieniem, które weszło w życie w tym roku, Skopje zgodziło się dodać „Północ” do oficjalnej nazwy kraju, aby odróżnić ją od graniczącej greckiej prowincji, zwanej również Macedonią.

We wtorek Skopje zapowiedziało, że zmieni nazwę stołecznego stadionu, na którym gra piłkarska reprezentacja kraju. Nowym patronem będzie popularny piosenkarz, który zmarł w 2007 roku w wieku 26 lat - informuje państwowa agencja prasowej MIA.

- Postanowiliśmy zmienić nazwę stadionu na Arena Narodowa im. Tose Proeskiego, aby uhonorować osobowość, która odcisnęła głębokie piętno na historii Macedonii i regionu - powiedział premier Zoran Zaew.

Wcześniej Macedonia Północna usunęła Aleksandra Wielkiego z nazwy lotniska i autostrady.

Źródło: rp.pl/ afp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA