fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

BCC: nowatorskie wyroby tytoniowe to kroplówka dla budżetu w czasie pandemii

E-papieros
Bloomberg
Akcyza jest drugim po VAT najważniejszym podatkowym źródłem dochodu skarbu państwa. Wpływy budżetowe z tego tytułu w 2019 r. przekroczyły 72 mld zł, z czego blisko 20 mld zł przypadało na branżę tytoniową. Te wpływy można jeszcze zwiększyć – przekonuje Business Centre Club

Według Business Centre Club, zrzeszającego podmioty reprezentujące ok. 70% branży tytoniowej większe wpływy może przynieść urealnienie opodatkowania tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych (podgrzewanego tytoniu) – Urealnienie opodatkowania do poziomu ok. 40–50 proc. w stosunku do tradycyjnych papierosów nie tylko znacząco zwiększy wpływy do budżetu państwa, pozwoli na dalszy rozwój tej kategorii, ale także zapewni bardziej sprawiedliwe traktowanie przedsiębiorstw – mówi Anna Potocka-Domin, wiceprezeska i dyrektorka Instytutu Interwencji Gospodarczych Business Centre Club.

W wyrobach nowatorskich niektórzy eksperci, np. prof. Witold Modzelewski czy prof. Artur Nowak-Far widzą „kroplówkę" dla budżetu. Również według nich dodatkowe środki można uzyskać dzięki urealnieniu stawki akcyzy na te wyroby. Dzisiaj ta stawka jest nieproporcjonalnie niższa od opodatkowania papierosów tradycyjnych, a według prof. Nowaka-Fara, może to być nawet traktowane jako nieuzasadnione wsparcie państwa na rzecz niektórych podmiotów.

Udział podgrzewanego tytoniu w rynku wynosi 5 %, a według prognoz poziom ten w przyszłym roku wzrośnie aż do ok. 10 %. Obecnie akcyza na wyroby nowatorskie (tzw. sticki, w których tytoń jest podgrzewany, a nie spalany) wynosi 20 proc. akcyzy, którą obciążone są papierosy. Według ekspertów państwo może uzyskać w przyszłym roku prawie 1,5 miliarda złotych dodatkowych wpływów na podwyżce akcyzy na wspomniane nowatorskie wyroby tytoniowe, czyli tytoń do podgrzewania.

Od 1 października akcyza na te wyroby jest aż pięciokrotnie niższa od akcyzy na papierosy tradycyjne (do 30 września obowiązywała zerowa stawka akcyzy na podgrzewacze). Dziś z każdej paczki tradycyjnych papierosów ponad 9 złotych idzie do kasy państwa, podczas gdy od 1 października z jednej paczki wyrobów nowatorskich za 14 zł do budżetu trafi 1,80 zł.

Postulowane przez BCC urealnienie opodatkowania nowatorskich wyrobów tytoniowych do poziomu ok. 40–50 proc. w stosunku do tradycyjnych papierosów odpowiada przeciętnym trendom w takich państwach jak Portugalia, Hiszpania czy Bułgaria, ale już we Francji obciążenie wyrobów nowatorskich (podgrzewanego tytoniu) akcyzą w wysokości ok. 64% jest ponad trzykrotnie większe, niż aktualnie w Polsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA