fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Wojda: samorządy odzyskają VAT od inwestycji

Anna Wojda
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Gminy przez lata nie odliczały VAT. Niechętny temu był bowiem minister finansów. Twierdził, że nie powinny się rozliczać wspólnie ze swoimi jednostkami, np. szkołami czy zakładami oczyszczania.

Skoro minister dysponuje takim narzędziem przymusu bezpośredniego jak aparat skarbowy, nikt z nim zadzierać nie chciał. Bo po co kłopoty? Każdy ma ich tyle, że o kolejne się nie naprasza. A już z pewnością nie o te ze stolicy. Tym bardziej że – mogą być na „stołeczną miarę". To zdecydowanie za dużo jak na prowincjonalne standardy. Dlatego gminy grzecznie VAT płaciły. Nie wszystkie jednak.

Znalazły się i takie, które mają więcej niż dwa płoty i pięć krowich ogonów i dość odwagi, by z ministerialnym widzimisię walczyć. Wśród nich są Poznań i Wrocław. Zdecydowały się niekorzystne interpretacje zaskarżyć do sądu. Ten zaś sprawę skierował do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. I wyszło na to, że gminne widzinamsię jest lepsze niż widzimisię ministra!

No i dobrze. Skończy się wreszcie bałagan, który był istotą dotychczasowego stanu. Jedni odliczali (ci, co wygrali w sądzie), inni się bali. Teraz również te gminy, które VAT nie odliczały, będą mogły to zrobić. I to wstecz. A w grę wchodzą duże pieniądze. Niestety, jest też druga strona medalu: gminy, które nie mogły odliczyć VAT, dostawały często jego refundację ze środków unijnych. Skoro teraz okazało się, że miały jednak prawo do odliczenia, będą musiały część dotacji zwrócić.

Zastanawia mnie jedno: czemu minister – wiedząc, że może w unijnym Trybunale przegrać – czekał aż tak długo. Przypuszczam, że teraz będzie potrzebował czasu, by przeanalizować, przemyśleć, przygotować i wdrożyć. Bo przecież jest zaskoczony. Sądzę, że głównie tym, iż nie wystarczy widzimisię, by mieć rację. Obawiam się jednak, że zdziwił się nie po raz ostatni.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA