fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Szułdrzyński: Nieskuteczne gesty MSZ

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Decyzja Komisji Weneckiej, by nie przesuwać publikacji ostatecznej opinii na temat sytuacji w Polsce, to zła wiadomość dla rządu w Warszawie. Zabiegi MSZ okazały się nieskuteczne, by nie powiedzieć: przeciwskuteczne.

List szefa polskiej dyplomacji do sekretarza generalnego Rady Europy (Komisja jest jej ciałem doradczym) nie przyniósł rezultatu. Nie dlatego, że był zbyt uprzejmy. Nie, w świecie dyplomaci cierpki list z ostrymi zarzutami nie jest standardem. Łatwo się domyślić, że pisany był na użytek wewnętrzny, więc na zewnątrz nie mógł przynieść efektów.

Zgodnie z przysłowiem, gdy kilka osób mówi ci, że jesteś pijany, połóż się do łóżka. Jeśli zatem kolejni nasi partnerzy – na przykład Amerykanie – wyrażają zaniepokojenie sytuacją w Polsce, rządzący muszą zrozumieć, że dzieje się u nas coś niepokojącego. Chyba że ktoś serio wierzy, iż Polska ma wyłącznie wrogów, którzy sprzysięgli się przeciwko naszemu krajowi.

To prawda, wielu wyborców PiS domaga się od rządu, by Polska „wstała z kolan". Rzecz w tym, że na razie nie przyniosło to naszemu krajowi żadnych korzyści. Zamiast pisać kolejne aroganckie listy, rząd i MSZ powinny się więc raczej zastanowić, jak działać skutecznie. Będą bowiem rozliczane z tego, jakie realne interesy uda im się załatwić, a nie z tego, jakie gesty wykonają, ani z tego, czy zadowolony z nich będzie prezes PiS lub radykalnie nastawieni wyborcy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA