fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Wycinka drzew bez urzędniczej kontroli

Fotorzepa, Michał Walczak
Przepisy pozwalające na wycinkę bez zezwoleń drzew na prywatnej posesji czekają już tylko na podpis prezydenta.

Na ostatnim swoim posiedzeniu przed świętami Senat przyjął bez poprawek nowe zasady wycinki drzew. Zawiera je nowelizacja ustawy o ochronie przyrody.

Przewiduje ona, że bez zezwolenia będzie można wyciąć drzewa lub krzewy na prywatnej posesji, pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zezwolenia pozostaną w wypadku działek wykorzystywanych w celach komercyjnych.

Nowela reguluje też, że rady gminy będą mogły podejmować uchwały (o charakterze prawa miejscowego), w których określą, w jakich wypadkach nie chcą, by obowiązywały zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów na ich terenie. Mogą też wskazać, jakich drzew nie można wycinać, albo te, na których wycinkę obowiązują zezwolenia.

Radni określą też stawki za wycinkę. W wypadku krzewów nie mogą przekroczyć 200 zł, a drzew – 500 zł. Jest to niewielka kwota w porównaniu z obecnie obowiązującymi stawkami. Zawiera je rozporządzenie ministra środowiska, a wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za jedno drzewo. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA