fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Kary za sprzedaż pieców - kopciuchów nałoży Inspekcja Handlowa. Duda podpisał ustawę

Fotorzepa, Piotr Guzik
We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zakaz importu kopciuchów oraz kary za sprzedaż nieekologicznych kotłów.

Ustawa ma uszczelnić system kontroli pieców służących do ogrzewania domów. Nowela jest ściśle związana z wcześniejszymi zmianami w prawie ochrony środowiska. Wprowadziły one zakaz sprzedaży węglowych pieców domowych kiepskiej jakości.

Zgodnie z ustawą zakazane będzie wprowadzanie na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności wyprodukowanych lub dopuszczonych do obrotu w innych krajach Unii Europejskiej, w Turcji lub zgodnie z prawem wyprodukowanych w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Nowe przepisy dają prawo Inspekcji Handlowej do kontrolowania sprzedawanych kotłów oraz nakładania kar, gdy przepisy nie są przestrzegane, np. do 5 proc. przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym ze sprzedaży przestarzałych kotłów, ale nie mniej niż 10 tys. zł.

Kontrolowana będzie m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami, w tym poprzez badania laboratoryjne kotłów, posiadanie odpowiedniej dokumentacji, świadectw, certyfikatów itp.

Czytaj także:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA