Obowiązkowe chipowanie zwierząt - chce tego pełnomocnik ministra rolnictwa ds. ochrony zwierząt

Powołany niedawno pełnomocnik ministra rolnictwa do spraw ochrony zwierząt zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego chipowania.

Aktualizacja: 16.07.2020 13:01 Publikacja: 16.07.2020 12:33

Obowiązkowe chipowanie zwierząt - chce tego pełnomocnik ministra rolnictwa ds. ochrony zwierząt

Foto: Adobe Stock

mat

Na portalu rządowym gov.pl pełnomocnika ministra rolnictwa - Alberta Kurkowskiego - przedstawiono jako "miłośnika zwierząt, międzynarodowego sędziego felinologicznego i wiceprezesa World Cat Federation".

Zadaniem rzecznika będzie między innymi opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie ochrony zwierząt oraz ich dobrostanu, a także analizowanie, ocena i monitorowanie obecnie funkcjonujących przepisów.

– Będę bardzo się cieszył, gdy przepisy prawne pozwolą w przyszłości powołać Rzecznika Praw Zwierząt – powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wspólnej konferencji z Albertem Kurkowskim.

– Chcę, przy wsparciu pełnomocnika, podjąć próbę - mam nadzieję udaną - i uporządkować postawy prawne nt. ochrony zwierząt i doprecyzować zasady funkcjonowania schronisk – dodał minister.

Według ministra konieczne jest uporządkowanie prawne przepisów i zapobieżenie narastającym konfliktom pomiędzy właścicielami zwierząt, a organizacjami odbierającymi im zwierzęta. Konieczne jest też zacieśnienie współpracy z lekarzami weterynarii, wzmocnienie samej inspekcji i jej odpowiedzialności.

– Właściciele zwierząt są jedyną grupą społeczną w Polsce, której własność odbierana jest przez inne grupy, a nie przez aparat państwa – podkreślił minister. Poinformował jednocześnie, że rośnie ilość skarg od pokrzywdzonych w ten sposób właścicieli zwierząt. – Mamy tutaj do czynienia z dwoma elementami: czasem jest to interes biznesowy odbierających zwierzęta, a czasem dotyczy to samego trybu odbioru zwierząt – uzupełnił minister.

Albert Kurkowski za pilną sprawę uznał obowiązkowe chipowanie zwierząt, aby było dokładnie wiadomo, kto jest ich właścicielem. – Niezbędna jest szeroka edukacja zarówno właścicieli schronisk, personelu w gminach, jak i inspektorów w organizacjach zajmujących się ochroną zwierząt – powiedział pełnomocnik.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?