fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze

Adobe Stock
Wojewódzkie fundusze od poniedziałku wznowią nabór wniosków o dofinansowanie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie powszechnie obowiązującym.

- Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

Dodał, że trwają ostatnie testy informatyczne, ale już od najbliższego poniedziałku  wszyscy obywatele mogą składać wnioski.

Przypomnijmy, że o dofinansowanie można starać się od 19 września 2018 r. Zainteresowanie było olbrzymie. W programie wykryto jednak dość znaczący błąd:  dofinansowanie nie zostało zwolnione z podatku od osób fizycznych. Minister Środowiska  obiecał wprowadzenie termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Stosowna nowelizacja ustaw podatkowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

Do 31 grudnia 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie w całym kraju przyjęły formalnie ponad 25 tysięcy wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW. Na dedykowanym portalu beneficjenta założono ponad 100 tys. kont. Pierwsze umowy są już podpisywane.

- Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio – ponad 3,5 tys. oraz ponad 2,3 tys. wniosków. Do tej pory, czyli do 17 stycznia 2019 r., podpisano przeszło 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania" – podkreślił prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

Program Czyste Powietrze będzie realizowany przez dziesięć lat, do 2029 roku, za  łączną kwotę ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Czytaj też:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA