fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Izrael z laserem, który zniszczy rakietę wroga w sekundę

AFP
Ministerstwo obrony Izraela ogłosiło przełom w rozwijaniu laserowego systemu obrony przeciwlotniczej, który ma być tańszy od obecnie stosowanych systemów - informuje AFP.

Laserowy system ma być w stanie przechwycić "wszystko" co zostanie wystrzelone w kierunku Izraela - w tym pociski dalekiego i średniego zasięgu, rakiety, pociski moździerzowe, a także drony - twierdzi przedstawiciel izraelskich władz w rozmowie z AFP.

Nowa technologia, która ma być testowana w tym roku, nie będzie potrzebować amunicji, będzie zasilana prądem elektrycznym - twierdzi rozmówca AFP.

Lasery mają być uzupełnieniem dla istniejącego już systemu ochrony powietrznej Izraela, na który składa się system określany jako Żelazna Kopuła (chroni Izrael przed pociskami krótkiego zasięgu), system określany jako Proca Dawida (chroni Izrael przed rakietami średniego zasięgu) i system określany jako Strzała, który chroni Izrael przed pociskami długiego zasięgu.

Na razie nie wiadomo kiedy nowa broń osiągnie gotowość operacyjną.

AFP, powołując się na emerytowanego generała izraelskiego Isaaca Ben Israela podaje, że Izrael pracuje nad laserowymi systemami obrony powietrznej przez ponad 30 lat.

Ben Israel, były szef departamentu resortu obrony Izraela ds. prac badawczych i rozwoju twierdzi, że nowy system wykorzystuje lasery elektryczne, a nie chemiczne, co czyni go bardziej wydajnym.

Urzędnik cytowany przez AFP twierdzi, że systemy laserowe będzie można montować na transporterach opancerzonych, aby przechwytywał on pociski przeciwpancerne i pociski moździerzowe.

Możliwe ma być również wyposażanie w nowy system dronów.

Problem przy wykorzystaniu laserów ma być uzależnienie możliwości ich użycia od warunków pogodowych. Lasery mają być bezużyteczne w czasie burz piaskowych, a także w sytuacji, gdy gęste, nisko zawieszone chmury ograniczają widzialność.

Jednocześnie - jak dodaje - używanie laserów zamiast klasycznych pocisków do przechwytywania wystrzelonych w stronę Izraela pocisków ma być znacznie tańsze i znacznie wydajniejsze. W momencie namierzenia celu laser jest w stanie go wyeliminować "w ciągu sekundy" - twierdzi Ben Israel.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA