fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Sąd Najwyższy o służebności przesyłu: sieć przesyłowa płaci tylko za grunt wykorzystany na jej potrzeby

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
Wynagrodzenia za posadowienie instalacji przesyłowej na obcej działce obejmuje tylko pas niezbędny do jej eksploatacji.

To sedno najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego dotyczącego służebności przesyłu, a dokładniej zasad ustalania wynagrodzenia od firmy przesyłowej za korzystanie z części prywatnej działki. Te kwestie wciąż wracają do SN. Tak też było w sprawie, jaką spółce gazowniczej wytoczyli Eugeniusz i Jadwiga K., właściciele działki na Górnym Śląsku, przez którą biegnie gazociąg z pasem eksploatacyjnym po 3 m z każdej strony, a nadto dodatkowym „pasem technicznym" po 6 m z każdej strony, na którym nie mogą wznosić obiektów ani urządzeń trwale związanych z gruntem. Żądali uregulowania posadowienia tej instalacji i wynagrodzenia.

Sąd rejonowy zasądził im 86 tys. zł, za podstawę wyliczenia wynagrodzenia przyjmując oba pasy ograniczające nie tylko ten węższy eksploatacyjny, ale także techniczny. W ocenie SR służebność przesyłu obejmuje też strefę oddziaływania gazociągu i jego bezpieczeństwa, a więc i obszar zakazu zabudowy.

Rozpatrując apelację spółki gazowej, Sąd Okręgowy w Gliwicach powziął wątpliwości, które zawarł w pytaniach prawnych do Sądu Najwyższego: czy służebność przesyłu uregulowana w art. 305 (1) kodeksu cywilnego obejmuje jedynie uprawnienie przedsiębiorcy przesyłowego do działań dotyczących nieruchomości obciążonej (ma charakter czynny), czy także inne ograniczenia związane z oddziaływaniem linii przesyłowej, w tym ograniczenia właściciela w prawie zabudowy w strefie kontrolowanej określonej w przepisach administracyjnych (§ 2 pkt 30 rozporządzenia ministra gospodarki z 26 kwietnia 2013 r. ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie).

Jeżeli obejmuje ten węższy zakres, to czy wynagrodzenie dla właściciela działki powinno rekompensować uciążliwości oddziaływania linii przesyłowej wykraczające poza pas eksploatacji?

Sąd Najwyższy odmówił udzielenia formalnej odpowiedzi w trybie uchwały i wydał postanowienie. Ale wskazał w nim najważniejsze kwestie i odpowiedział, że możliwość wyjścia poza pas jest wyjątkiem, służebność przesyłu obejmuje bowiem tylko pas niezbędny do eksploatacji (przeglądy, konserwację, remonty), a więc nieobejmujący pasa zabudowy. W konsekwencji wynagrodzenie liczone jest od tego węższego pasa i powinno być oszacowane odpowiednio dla każdej sprawy.

– Jeśli wyjątkowo właściciel sieci wychodzi poza pas jej eksploatacji, to można żądać wynagrodzenia, ale nie obejmuje wynagrodzenia, które przysługuje właścicielowi gruntu za ograniczenia w sterze kontrolowanej i za które to ograniczenia może uzyskać odszkodowanie na podstawie przepisów o planowaniu przestrzennym – wskazał w uzasadnieniu sędzia SN Dariusz Misiurek.

Sygnatura akt: III CZP 20/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA