fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Program "Mieszanie+": zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości i ustalaniu czynszu

Fotorzepa, Piotr Guzik
Czynsz za najem lokali wybudowanych w rządowym programie nie będzie odgórnie ustalany.

Szykują się zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości (państwowego banku ziemi). Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce usprawnić jego funkcjonowanie, żeby łatwiej było budować lokale w ramach programu Mieszkanie+. Planuje też zrezygnować z odgórnego narzucania czynszu w lokalach wynajętych w ramach rządowego programu.

Dzielenie się zyskiem ze spółkami

Ustawa o KZN obowiązuje od 11 września ub.r. na jej podstawie od 11 września do 10 listopada miasta na prawach powiatu, starostwa, podmioty publiczne gospodarujące nieruchomościami Skarbu Państwa (w tym spółki ) miały przesłać KZN wykazy działek znajdujących się na terenie miast. Do 12 marca 2018 r. miały przesłać wykazy nieruchomości wiejskich. Z tych wykazów KZN ma wybierać działki przydatne do realizacji Mieszkania+.

– Nie wszyscy wywiązali się z tego obowiązku. Wiele też nieruchomości z wykazów okazała się nieprzydatna do naszych celów, czyli pod budowę mieszkań – wyjaśnia Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. – Chcemy zachęcić państwowe osoby prawne oraz instytuty badawcze do przekazywania nieruchomości. Będziemy dzielić się z nimi zyskiem np. zbycia nieruchomości – tłumaczy Artur Soboń.

Podobnie będzie w wypadku nieruchomości znajdujących się w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawnej Agencji Nieruchomości Rolnych) oraz Agencji Mienia Wojskowego.

KOWR oraz AMW mają otrzymać 90 proc. dochodów uzyskanych ze zbycia lub udostępnienia tej nieruchomości. Na razie nie ma mowy o samorządach.

Nowych rozwiązań nie będzie się stosować do nieruchomości leśnych, które zostaną zupełnie wyłączone spod działania ustawy.

Proponuje się również, by w wykazach nieruchomości przekazywanych KZN w ogóle nie ujmować nieruchomości, które z racji funkcji i przeznaczenia, nie można wykorzystać na cele budownictwa mieszkaniowego, np. chodzi o grunty zajęte przez pas drogowy lub pokryte wodami.

Projekt ustawy przewiduje również możliwość udostępnienia nieruchomości na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Pomysł dzielenia się dochodami z państwowymi osobami prawnymi podoba się Markowi Poddanemu z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– Myślę, że ma to sens, ale pod warunkiem że KZN przekaże państwowym osobom prawnym np. pulę mieszkań, które wybuduje na ich gruncie, a te będą mogły np. wykorzystać je jako mieszkania dla swoich pracowników – twierdzi Marek Poddany.

Inaczej na to patrzą same samorządy.

– Wątpię, by zmiany pomogły Krajowemu Zasobowi Nieruchomości. Gdańsk przesłał KZN wykaz z 22 hektarami gruntów, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego zostały przeznaczone pod wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe . I co? Nic – mówi Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. – Myślę, że rządowi przede wszystkim zależy na tym, by samorządy bardziej zaangażowały się w budowę lokali w programie Mieszkanie+. Nie sądzę, by tak się stało. Potrzebujemy tanich mieszkań komunalnych, a te budowane w ramach programu mają czynsz nawet 20 zł za mkw. Nie sądzę, by dopłaty do czynszów, które mają funkcjonować od nowego roku, cokolwiek by pomogły. Jak się skończą te dopłaty, ludzie nie będą wstanie zapłacić wysokiego czynszu – podkreśla wiceprezydent Bielawski.

Będzie uwolnienie czynszu

W projekcie szykuje się również rewolucja. Nie będzie narzucania wysokości czynszów w mieszkaniach wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie+.

– Wysokość czynszu powinna być elastyczna w zależności od specyfiki danej inwestycji. Dlatego proponujemy wykreślenie obecnych rozwiązań – twierdzi wiceminister Soboń.

Ministerstwo planuje również skreślenie przepisów dotyczących powoływania do życia operatora mieszkaniowego. Okazało się, że nie funkcjonują dobrze w praktyce . Deweloperzy nie są zainteresowani budowaniem i zarządzaniem mieszkaniami pod wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie+

– Deweloperzy nie chcą budować w ramach programu Mieszkanie+ z jednego powodu i nie są to stawki czynszu – twierdzi Marek Poddany.

– Naszą rolą jest budowa mieszkań, a następnie ich sprzedaż. Nie jesteśmy firmami, które nimi zarządzają. Tylko nieliczni się na to decydują. Chodzi o te firmy, które mają duży kapitał – mówi Marek Poddany. ©?

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA