fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nie ma odszkodowania bez tytułu prawnego do gruntu

123RF
Przepisy nie rozstrzygają, czy spółdzielnia, która nie ma tytułu prawnego do gruntu, może się domagać odszkodowania od gminy.

Sąd Najwyższy rozstrzygnie wątpliwości, czy spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo domagać się od gminy odszkodowania za to, że nie dostarcza eksmitowanemu lokalu socjalnego. Chodzi lokale w blokach stojących na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym. Do SN zwrócił się w tej sprawie warszawski Sąd Okręgowy. Rozstrzygał on spór na tym tle. Spółdzielnia żądała od władz Warszawy 65 tys. zł za koszty, jakie poniosła na utrzymanie lokalu za cały rok. Rodzina z wyrokiem eksmisyjnym nie płaciła bowiem za mieszkanie, a gmina zwlekała z dostarczeniem lokalu socjalnego.

Sąd rejonowy zasądził na rzecz spółdzielni odszkodowanie, ale w znacznie niższej kwocie, niż się domagała. Spółdzielnia odwołała się do sądu okręgowego. A ten nabrał wątpliwości natury prawnej. Okazało się, że mieszkanie znajduje się w bloku stojącym na gruncie o nieuregulowanym stanie prawny. Artykuł 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów pozwala ubiegać się o odszkodowanie właścicielom nieruchomości. Powstaje więc pytanie, czy spółdzielnia ma do niego prawo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA