fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Sukcesja w Budimeksie ma być płynna

Budimex
Dariusz Blocher liczy, że stery koncernu przejmie jeden z obecnych członków zarządu. Menedżer chce odpocząć po dwóch dekadach pracy na maksymalnych obrotach.

Chwilowy spadek notowań Budimeksu o 1,8 proc. to łagodna reakcja na zapowiedź odejścia Dariusza Blochera, prezesa od 12 lat, cenionego menedżera i eksperta rynkowego. Mimo dużej niespodzianki inwestorzy najwyraźniej wierzą w siłę kontrolowanej przez hiszpański Ferrovial organizacji. Sam zainteresowany spodziewa się, że sukcesja będzie naturalna, wewnątrzgrupowa i tym samym Budimex będzie się dalej stabilnie rozwijać zgodnie z wytyczonymi kierunkami.

Można przypuszczać, że stery przejmie obecny wiceprezes ds. operacyjnych Artur Popko, w 2019 r. awansowany z funkcji członka zarządu, pracujący w grupie od 2004 r., począwszy od stanowiska kierownika budowy. W ścisłym kierownictwie grupy zasiadają jeszcze, w randze członków: Cezary Mączka (zarządzanie zasobami ludzkimi – notabene tym zajmował się Blocher po dołączeniu do grupy prawie dwie dekady temu), Marcin Węgłowski (sprawy finansowe) oraz Jacek Daniewski (kwestie prawne).

– Od mniej więcej roku nosiłem się z takim zamiarem, zostało to spowolnione sprzedażą Budimeksu Nieruchomości, którą chciałem doprowadzić do końca – mówi Blocher. – To wynik osobistych przemyśleń: pracuję w pewnym stylu, wkładam w to mnóstwo energii, lubię być wszędzie – tak było również w PepsiCo – a to kosztuje dużo zdrowia. Przyszedł moment na zastanowienie się, czy nie warto zwolnić, zwłaszcza że Budimex jest w doskonałej kondycji. Na takim stanowisku nie można wziąć roku czy dwóch lat urlopu. Dlatego zdecydowałem się na przejście na funkcje niewykonawcze, nadzorcze w grupie: będę miał więcej czasu dla siebie i rodziny, ale wciąż będę mógł wspierać doświadczeniem organizację i nowego prezesa – dodaje.

Menedżer podkreśla, że w Budimeksie przywiązywana jest bardzo duża uwaga do sukcesji, dotyczy to wielu stanowisk. – W tak dużej organizacji nic nie powinno być oparte na jednym czy dwóch pracownikach, bo są różne wypadki losowe itp. Nad własną sukcesją też pracowałem, są dwie, trzy dobre osoby, jedna zasiada w zarządzie. Rekomendowałem tę kandydaturę radzie nadzorczej, moim zdaniem to zapewni ciągłość, stabilność i przewidywalność Budimeksu względem kontrahentów i inwestorów. Ostateczna decyzja należy oczywiście do rady. Myślę, że nowego szefa rynek pozna w najbliższych tygodniach – zapowiedziałem, że składam formalnie rezygnację wraz ze zwyczajnym walnym zgromadzeniem – mówi Blocher. WZA powinno zostać zwołane na maj.

Blocher zaznacza, że na emeryturę jeszcze się nie wybiera. – Nie znikam z rynku, poza wspieraniem Budimeksu i Ferrovialu będę się dalej starać aktywnie uczestniczyć w radzie Federacji Przedsiębiorców Polskich, Radzie Dialogu Społecznego. Za jakiś czas pewnie uznam, że wystarczająco podładowałem baterie, i coś będę chciał robić zawodowo. Nie mam planów, niczego dziś nie szukam, myślę jednak, że nie będzie to budownictwo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA