fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Odszkodowania od lotniska: ostatni moment na pieniądze

123RF
Po warszawiakach i mieszkańcach Poznania teraz sąsiedzi gdańskiego lotniska mogą wystąpić o odszkodowania za nieruchomości położone w strefie utworzonej wokół niego.

Do piątku właściciele oraz użytkownicy wieczyści nieruchomości położonych na obszarze ograniczonego użytkowania ustanowionym wokół Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku mogą zgłaszać swoje roszczenia Po 30 marca 2018 r. one wygasną.

Mówiąc w skrócie, chodzi o pieniądze za znoszenie uciążliwego sąsiada. Mieszkańcy strefy mogą żądać od portu zapłaty odszkodowania obejmującego przede wszystkim spadek wartości ich nieruchomości w związku z tym, że na mocy uchwały sejmiku doszło do ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości. Poza tym mogą żądać odszkodowania za to, że konieczne stało się dostosowanie ich nieruchomości do standardów akustycznych. Chodzi przede wszystkim o koszty wyciszenia budynku.

– Roszczenia odszkodowawcze przysługują w mojej ocenie wyłącznie tym podmiotom, które były właścicielami lub użytkownikami wieczystymi tych nieruchomości w dacie wejścia w życie tej uchwały – to jest 30 marca 2016 r. W przypadku pozostałych osób przyznanie przez sąd odszkodowania może być kwestionowane i należy brać to pod uwagę – mówi radca prawny Paweł Galiński z kancelarii Galiński-Kleina, który prowadzi sprawy przeciwko portom.

Co natomiast należy rozumieć przez pojęcie „zgłoszenie roszczenia"? W tej sprawie pojawiły się różne interpretacje.

– Część osób twierdziła, że przed 30 marca 2018 r. należy złożyć pozew, niektórzy uważali, że wystarczające będzie skierowanie zawezwania do próby ugodowej, zaś zgodnie z innymi opiniami w tym terminie należy doręczyć do spółki Port Lotniczy Gdańsk sp. z o. o. oświadczenie o zamiarze dochodzenia od spółki roszczeń odszkodowawczych wraz ze wskazaniem podstawy prawnej tychże roszczeń oraz ich wysokości – wylicza mecenas Galiński.

I zaznacza, że w jego ocenie osoba, która będzie chciała dochodzić odszkodowania od lotniska, powinna przed 30 marca 2018 r. doręczyć tej spółce wezwania do zapłaty, czyli wybrać trzecie z powyższych rozwiązań.

– Moje stanowisko oparte jest między innymi na bogatym orzecznictwie apelacji poznańskiej. Istotne przy tym jest to, że w tego rodzaju sprawach wiążąca jest data wpływu pisma do portu lotniczego – zaznacza Paweł Galiński.

Oznacza to, że data stempla pocztowego nie będzie w tym przypadku istotna. Liczy się to, by pismo dotarło do portu do końca jutrzejszego dnia.

– Przypuszczam, że odszkodowania za spadek wartości nieruchomości przyznawane przez sądy będą odpowiadały 5–10 proc. aktualnej wartości nieruchomości. Jeżeli natomiast chodzi o odszkodowania za konieczność przeprowadzenia prac izolacyjnych, to kwoty te mogą się kształtować w przedziale od około 15 tys. do kilkudziesięciu tysięcy złotych –szacuje radca prawny.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA