fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Czyj to uśmiech?

123RF
Na podstawie cech fizjonomicznych twarzy sztuczna inteligencja jest w stanie rozróżnić płeć ludzi po ich uśmiechu.

Chociaż jest już dostępne automatyczne rozpoznawanie płci, to istniejące metody wykorzystują wyłącznie statyczne obrazy i stałe elementy rysów twarzy. Naukowcy z Uniwersytetu Bradford zaproponowali inne rozwiązanie – dynamiczną analizę ruchów mimicznych związanych z uśmiechem.

Zespół kierowany przez profesora Hassana Ugaila zmapował 49 punktów orientacyjnych na twarzy, głównie wokół oczu, ust i nosa, aby ocenić, jak zmienia się twarz, gdy się uśmiechamy. Przeanalizowali oni ruchy podstawowych mięśni twarzy, aby ocenić, jak zmieniają się odległości między poszczególnymi punktami i jak daleko przesunęły się, gdy formował się uśmiech. Następnie sprawdzili, czy istnieją zauważalne różnice między uśmiechami kobiet i mężczyzn. Okazało się, że kobiety śmieją się bardziej ekspansywnie, czyli są bardziej nieopanowane w okazywaniu swych uczuć. – Kobiety z pewnością mają szerszy uśmiech, rozszerzając usta o wiele bardziej niż mężczyźni – powiedział prof. Ugail.

Na podstawie tej analizy naukowcy stworzyli algorytm, dzięki któremu komputer był w stanie poprawnie określić płeć w 86 proc. przypadków. Zespół uważa, że dokładność można bardzo łatwo poprawić.

Doświadczenie postawiło przed badaczami kolejne pytania: czy można stworzyć algorytm, który będzie w stanie rozpoznawać płeć osób po operacjach plastycznych i transpłciowych?

Na podstawie pewnych cech fizjonomicznych sztuczna inteligencja będzie w stanie rozróżnić płeć ludzi wyłącznie w oparciu o ich uśmiech.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA