Czworo młodych polskich naukowców wyróżnionych prestiżowymi grantami

Został rozstrzygnięty konkurs nagradzający wybitne umysły Europy. Polska ma powód do dumy. Młodzi polscy geniusze zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie naukowym ERC.

Aktualizacja: 27.07.2018 11:59 Publikacja: 27.07.2018 11:35

Czworo młodych polskich naukowców wyróżnionych prestiżowymi grantami

Foto: archiwum

Czworo młodych polskich naukowców zostało wyróżnionych w najbardziej prestiżowym systemie grantowym w Europie. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) przyjęła 3170 wniosków, by wyłonić blisko 400 osób o wyjątkowym potencjale i osiągnięciach naukowych. Granty zostały przyznane w konkursie ERC Starting Grants w ramach programu Horyzont 2020 dla najmłodszych naukowców będących na początku kariery naukowej, czyli od 2 do 7 lat po doktoracie.

Po raz pierwszy taka liczba wyróżnień o łącznej wartości około 6 mln euro została przyznana osobom z naszego kraju, które wskazały polskie placówki naukowe jako miejsca realizacji grantu. Dzięki temu pod względem skuteczności składanych wniosków zbliżyliśmy się do poziomu europejskiego i po raz kolejny możemy poszczycić się sukcesami młodych przedstawicieli polskiej nauki w różnych dziedzinach.

Doktor Piotr Achinger z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Został wyróżniony za projekt leżący w głównym nurcie badań na pograniczu geometrii algebraicznej i arytmetyki – ma bliskie związki z jednej strony z teorią liczb, a z drugiej z fizyką matematyczną – m.in. z teorią strun, kwantową teorią pola i symetrią lustrzaną.

Doktor Michał Nemeth z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzył projekt badania języka karaimskiego wraz z jego dialektami. Do badania wykorzystał zachowane teksty biblijne (Tanach). Jego celem jest reaktywacja zamierającego języka.

Doktor hab. Magdalena Winiarska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poszukuje nowych szlaków zaangażowanych w regulację odpowiedzi układu odpornościowego na komórki rakowe. Jej zespół jest przede wszystkim zainteresowany badaniem zmian metabolicznych w mikrośrodowisku guza nowotworowego, by znaleźć odpowiedź, dlaczego umyka on naturalnym reakcjom immunologicznym organizmu.

Doktor Tomasz Żuradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponował nową interpretację dyskusji etycznych dotyczących współczesnych postępów w zakresie biomedycyny.

– Ten konkurs powstał, żeby przełamywać bariery niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dziedziną czysto teoretyczną, czy praktyczną – mówi prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. – Projekty, które są absolutnym przełomem myśli ludzkiej nie muszą mieć bezpośredniego zastosowania.

ERC jest jedynym konkursem w Europie, gdzie nie postawiono żadnych ograniczeń związanych z dziedziną nauki. Grantów nie przyznaje się w konkretnych kategoriach. To otwarta przestrzeń. Około 400 nagród wędruje do wybitnych, młodych osób, których projekty są najlepszymi z najlepszych. Najważniejszym kryterium jest doskonałość naukowa, rozumiana jako umiejętność przełamywania barier, imponujący i przede wszystkim samodzielny dorobek naukowy w ramach niedługiej jeszcze kariery.

– Ci, którzy otrzymują grant ERC to creme de la creme środowiska naukowego. Stają się od razu rozpoznawalnymi naukowcami na całym świecie i jestem przekonany, że zrobią olbrzymie kariery. 1,5 mln euro, przeznaczone na projekt to nagroda, dzięki której laureat może stworzyć zespół w placówce naukowej, którą sam wskaże. Może to być dowolny uniwersytet na świecie – tłumaczy prof. Rowiński.

Czwórka laureatów była wspierana przez Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN, które od dwóch lat pomaga naukowcom przygotowującym się do konkursu ERC. Zorganizowało dla wszystkich kandydatów, którzy dostali się do drugiego etapu oceny panele próbne, czyli symulację rozmowy kwalifikacyjnej w Brukseli – w których udział wzięło blisko 50 ekspertów: laureatów grantów ERC, panelistów ERC, wybitnych specjalistów z dziedzin pokrewnych, m.in. z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i, jak podkreśla Ewa Kuśmierczyk, dyrektor Biura ds. Doskonałości Naukowej, w tym roku również z Uniwersytetu w Cambridge. Młodzi naukowcy mieli możliwość odbycia szkoleń i konsultacji indywidualnych. Jest to o tyle ważne, że liczy się nie tylko doskonały projekt i klarowne zaprezentowanie własnych idei. Należy przekonać komisję, że posiada się inne osobiste kompetencje gwarantujące sukces własnych przedsięwzięć naukowych.

– Od laureata oczekuje się również, że jego osobowość i umiejętności pozwolą doprowadzić projekt do końca – mówi prof. Rowiński. – Może zatrudnić osoby z całego świata, więc taki człowiek musi umieć ściągnąć do swojego zespołu ludzi równie wybitnych i stać się liderem.

Zespół Biura ds. Doskonałości Naukowej zachęca młodych naukowców do startowania w takich konkursach i mierzenia wysoko. Ewa Kuśmierczyk przypomina jednocześnie, że termin składania projektów do kolejnej edycji mija 17 października.

Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków