Słonie są inżynierami lasu

W miarę kurczenia się populacji słoni, skład i struktura lasu afrykańskiego ulegną dramatycznym zmianom.

Aktualizacja: 20.03.2018 19:13 Publikacja: 20.03.2018 19:03

Słonie są inżynierami lasu

Foto: Shutterstock

Kłusownictwo i utrata siedlisk zmniejszyły liczebność populacji słoni leśnych w Afryce Środkowej o 63 procent od 2001 roku.

Szeroko rozpowszechnione zabijanie ma tragiczne konsekwencje nie tylko dla samego gatunku, ale także dla lasów w regionie – ujawnia nowe badanie Duke University w Durham.

Uważa się, że bez interwencji, mającej na celu powstrzymanie kłusownictwa, aż 96% lasów Afryki Środkowej ulegnie poważnym zmianom w składzie i strukturze gatunkowej drzew, ponieważ miejscowa populacja słoni zostanie wymordowana, a te, które przetrwają, zostaną stłoczone na pozostałych szczątkach lasów.

Zmiany te nastąpią, ponieważ słonie pomagają tworzyć i utrzymywać siedliska leśne poprzez rozsiewanie nasion, rozprowadzanie składników odżywczych oraz oczyszczanie podłoża. Te wielkie zwierzęta mogą zjeść duże nasiona, które są niedostępne dla mniejszych zwierząt, przenieść je w żołądku i wydalić w odległych miejscach zwiększając zasięg występowania różnych gatunków drzew. Przy okazji produkują dużą ilość guana rozpowszechniając składniki odżywcze, a zwłaszcza azot. Ich wielkość prowadzi do wydeptywania, a przez to ograniczenia rozwoju niektórych gatunków roślin, zwiększając dostępność światła i wody.

Zmniejszenie populacji słoni spowoduje ginięcie jednych gatunków i rozwój innych, przez co struktura lasów ulegnie zmianie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama