Nauka

Odnaleziono nowe zdjęcie Fryderyka Chopina

Instytut Polski w Paryżu
Szwajcarski fizyk Alain Kohler, prywatnie miłośnik muzyki Fryderyka Chopina, odnalazł w styczniu 2017 r. reprodukcję fotograficzną dagerotypu, przedstawiającą wielkiego polskiego kompozytora.

Do tej pory znaliśmy tylko dwie fotografie naszego wielkiego rodaka. Dagerotypia jest procesem fotograficznym, po którym otrzymuje się obraz na metalowej płytce, ale bez możliwości powielenia. Technika ta wzięła swoją nazwę od swego wynalazcy, Louisa Jacques’a Daguerre’a i stosowano ją w latach 1839 – 1850 (Chopin umarł w 1849 roku). Dagerotyp można było uzyskać tylko w jednym, a nie w wielu egzemplarzach. Z tego powodu zatrudniano grafików, którzy tworzyli ryciny na podstawie zdjęć i dopiero wtedy były one powielane w prasie i w książkach. Nowo odkryta fotografia Chopina pochodzi z 1847 roku i została wykonana w pracowni Louisa Auguste’a Bissona, właściciela jednej z pierwszych pracowni fotograficznych w Paryżu.

Alain Kohler, oprócz odnalezionego ostatnio zdjęcia Chopina, zasłużył się w 2016 roku odnalezieniem u pewnego niemieckiego kolekcjonera fortepianu Pleyel nr 11265, na którym kompozytor grał w swoim paryskim mieszkaniu na Square d’Orleans, które zamieszkiwał między grudniem 1844 a czerwcem 1845 r.

Informacja o nowym znalezisku została przekazana przez Instytut Polski w Paryżu.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL