fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Rzeczpospolitej im. Jerzego Giedroycia

Piątka nominowanych do nagrody Giedroycia

Fotorzepa/Piotr Nowak
Tomas Venclova, Jan Tombiński, Bogumiła Berdychowska, Konrad Szymański czy Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego z Kowna? Laureata nagrody za działalność w imię polskiej racji stanu poznamy 1 grudnia.

Do nagrody „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia kapituła nominowała: Tomasa Venclovę, litewskiego poetę i eseistę; Jana Tombińskiego, w latach 2007–2012 stałego przedstawiciela Polski przy UE, a od 2012 r. ambasadora Unii na Ukrainie; Bogumiłę Berdychowską, publicystkę, znawczynię historii Ukrainy i stosunków polsko-ukraińskich; Konrada Szymańskiego, byłego europosła, a obecnie wiceszefa MSZ; oraz Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego z Kowna.

W czwartek odbyło się posiedzenie kapituły. Zasiadają w niej m.in. Agnieszka Romaszewska-Guzy, Hanna Wawrowska, Czesław Bielecki, Jan Malicki, Andrzej Nowak, Paweł Kowal, Zbigniew Brzeziński, Grzegorz Gauden i Bogusław Chrabota.

Kto otrzyma nagrodę, dowiemy się 1 grudnia podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Pałacu Rzeczypospolitej na pl. Krasińskich w Warszawie. Laureat otrzyma wówczas dyplom, statuetkę oraz medal z wizerunkiem patrona i grawerowanym napisem „W imię polskiej racji stanu".

Nagroda „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia przyznawana jest od 2001 r. za działalność w imię polskiej racji stanu. Kapituła przyznaje ją osobie lub instytucji, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wypracowanymi przez Jerzego Giedroycia w kręgu „Kultury".

Pierwszym laureatem był prof. Jan Kłoczowski, twórca Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Wśród nagrodzonych są też m.in.: Zbigniew Gluza i Ośrodek Karta, Andrzej Przewoźnik, Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA