fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Rzeczpospolitej im. Jerzego Giedroycia

Nagroda im. Giedroycia: Sternicy białoruskiej opozycji

Bladyniec (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia znaleźli się białoruscy opozycjoniści, byli kandydaci w wyborach na prezydenta Białorusi: Uładzimir Niaklajeu i Andrej Sannikau.

Niaklajeu jest poetą i prozaikiem, laureatem wielu literackich nagród. Odpowiedzialność obywatelska popchnęła go jednak w stronę polityki. Przewodniczy kampanii społecznej „Mów prawdę!”. W grudniu 2010 r., w wieczór wyborczy, został brutalnie pobity, a następnie uprowadzony ze szpitala, skąd trafił do izolatek śledczych KGB. W latach 2010–2017 wielokrotnie represjonowany.

Andrej Sannikau jest absolwentem Mińskiego Państwowego Pedagogicznego Instytutu Języków Obcych. Ma bogate doświadczenie dyplomatyczne, był m.in. wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi. Jest jednym z inicjatorów Karty’97, inicjatywy na rzecz obrony praw człowieka. Po wyborach prezydenckich w 2010 r. wraz z żoną został aresztowany, a następnie skazany na pięć lat więzienia. Ostatecznie na wolność wyszedł po dwóch latach.

Od ponad 20 lat Sannikau zajmuje się relacjami polsko-białoruskimi – w imię europejskich wartości oraz racji stanu Białorusi. Brał udział w przygotowaniu pierwszych dokumentów o współpracy Polski i Białorusi jako niepodległych państw, a jako lider opozycji wspierał Związek Polaków na Białorusi. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest prezesem fundacji „Europejska Białoruś”.

Laureatów Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia poznamy 4 grudnia podczas oficjalnej gali w Pałacu Rzeczypospolitej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA