fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Dom Niemena zostanie odnowiony

Czesław Niemen oraz Ewa Bem
Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Dom rodzinny Czesława Niemena zostanie wyremontowany. Prace ruszą być może już w tym roku.

O planach związanych z odnowieniem drewnianego domu w Starych Wasiliszkach, w którym przez 19 lat mieszkał Czesław Juliusz Wydrzycki, bardziej znany jako Czesław Niemen, poinformowała „Rzeczpospolitą" Dorota Janiszewska - Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA.

Planowane jest remont strychu oraz dachu, który pokryty jest teraz eternitem. Przed laty budynek, w którym młodość spędził ten artysta, był kryty gontem. Zdaniem Doroty Janiszewskiej-Jakubiak prace być może zostaną przeprowadzone w tym roku.

Kilka dni temu minęło 80 lat od urodzin Czesława Juliusza Wydrzyckiego. Dom w którym mieszkał, znajduje się dzisiaj na Białorusi. Został wybudowany sto lat temu przez jego dziadka. Podzielony był na dwie części - dla dwóch synów Antoniego i Wiktora. Od kilku lat w budynku tym działa muzeum Czesława Miłosza, które jest odwiedzane przez miłośników jego talentu. Czesław jako nastolatek chodził do grodzieńskiej Szkoły Muzycznej.

W muzeum znajdują się m.in. meble, kołyska, obrazy, radioodbiorniki, z epoki. Oryginały niestety nie zachowały się. Znajdują się też m.in. archiwalne zdjęcia, portrety namalowane przez artystów, płyty, nagrania, książki.

Dwa lata temu przypadkowo w tym domu miłośnicy artysty znaleźli należące do niego: szkolny zeszyt z języka rosyjskiego, gdy chodził do szóstej klasy, nuty, zdjęcia, kawałki negatywów i fragmenty książek i skrawek polskiej gazety z 1938 r.

Rodzina Niemena wyjechała z Białorusi do Polski z ostatnią falą repatriacji w 1958 r., później w domu tym mieszkały inne osoby, przez pewien czas mieścił się tam także wiejski sklep.

W tym roku przypadają dwie rocznice: 80. urodzin i 15. śmierci tego muzyka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA