fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Jubileuszowy Europejski Stadion Kultury

Fotorzepa, Monika Kuc
W nadchodzący weekend festiwal Wschód Kultury przeniesie się do Rzeszowa. W tym mieście odbywa się od 10 lat pod hasłem Europejski Stadion Kultury.

Tegoroczną jubileuszową edycje festiwalu otworzy 28 sierpnia Koncert Główny, na którym wystąpią: Krzysztof Cugowski z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, Ania Dąbrowska i Sirusho, Sorry Boys i Nino Katamadze, Miuosh i GO_A oraz Katarzyna Nosowska i PVNCH

Europejski Stadion Kultury to przede wszystkim największy na Podkarpaciu muzyczny festiwal. W sobotę w klubie festiwalowym na Bulwarach koncertować będzie Baasch - wokalista, kompozytor, autor tekstów, jeden z najbardziej cenionych i oryginalnych artystów na polskiej scenie alternatywnej i elektronicznej. A także zespół Bokka oraz duet Karaś/Rogucki.

Tego samego wieczoru w projekcie „Na Styku” w BWA tradycyjne brzmienia spotkają się z najnowszą technologią, czyli dźwięk liry korbowej, skonstruowanej przez podkarpackiego lutnika Lucjana Kościółka i modularnego syntezatora napięciowego formatu Eurorack. Wystąpi też Radek Rudnicki, kompozytor muzyki elektro-akustycznej. Muzyczne doznania wzbogacą laserowe wizualizacje.

W Roku Tyrmanda

Na hitem zapowiada się również sobotni „Art Celebration: Zły - soundtruck” w Sali Polskiej Hotelu Bristol. To muzyczno-słowne zobrazowania sensacyjnej powieści „Zły ”Leopolda Tyrmanda powstało z okazji setnej rocznicy urodzin znakomitego pisarza. Twórcy projektu postanowili przełożyć klimat jego kryminału na język muzyki, połączony z wybranymi fragmentami książki czytanymi przez aktorów oraz z przygotowanymi na tę okazję wizualizacjami.

Gościem specjalnym będzie gwiazda polskiej wokalistyki jazzowej – Aga Zaryan. Wystąpi też Robert Cichy – charyzmatyczny gitarzysta, kompozytor i wokalista, nagrodzony dwoma Fryderykami. O wprowadzenie w warszawski klimat zadba Kapela z Targówka, a miejskiego sznytu dołoży inspirujący się Leopoldem Tyrmandem raper Proceente. Muzyczne utwory będą przeplatane fragmentami „Złego” w interpretacji Marka Kępińskiego, aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej i jego gości. Koncert poprowadzi Marcel Woźniak – pisarz, dziennikarz i biograf Leopolda Tyrmanda.

Z Alicją w krainie czarów

Na rzeszowskim festiwalu nie zabraknie także teatru, sztuk wizualnych i filmu.

Teatr Maska w Rzeszowie pokaże premierowy spektakl „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Towarzyszyć jej będzie wystawa fotografii, kostiumów, lalek i rekwizytów z innej wersji „Alicji” - ze spektaklu, zrealizowanego przez Teatr Lalek w Grodnie.

Na placu pod Mostem Zamkowym przez wszystkie dni festiwalowe grupa OUTLINEkiller (Dominik Moryń, Michał Czerko z Safe Style oraz YONE_ONE) będzie tworzyć graffiti nawiązujące do regionalnych motywów ludowych. 
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na poplenerową wystawę „Biały Słoń – Pop-Iwan w śniegu i lodzie”. Autorami prezentowanych fotografii z wyprawy w Karpaty Wschodnie są Krzysztof Jan Heyke, Jacek Wnuk, Marcin Modzelewski i Szymon Muszański.

A Galeria Miejska Zespołu Szkół Plastycznych pokaże wystawę na czasie - fotografii Przemysława Wiśniewskiego z portretami mieszkańców Rzeszowa w czasie pandemii.

Festiwal Wschód Kultury jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy polskie miasta: Białystok, Rzeszów Lublin. Pełny program Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie na www.stadionkultury.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA