fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Festiwal miasta muzyki

materiały
15 i 16 czerwca w Katowicach trwa Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków.

6. edycja festiwalu towarzyszy Kongresowi Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, który kończy dziś obrady.

 

Motto festiwalu, odbywającego się w katowickiej Strefie kultury, brzmi „Side roads” – „Boczne drogi”. I nawiązuje do hasła przewodniego spotkania Sieci Miast Kreatywnych UNESCO „Creative Crossroads” oraz idei Krakowic, czyli współpracy Katowic i Krakowa, miasta muzyki i literatury przy organizacji Kongresu.

Na Festiwalu Muzyki Świata Ogrody Dźwięków zagrają zespoły z Polski, Afryki, Francji, Włoch, Szkocji i Wysp Zielonego Przylądka.

W piątek wystąpi Orchestre Les Mangelepa (Kinszasa/Nairobi), zespół legenda, który przyczynił się do ewolucji afrykańskiej rumby. Łączy poetyckie teksty ze słodko-gorzkim harmonijnym wokalem Evany, Macky i Vivy oraz aranżacjami, w których spotyka się język suahili z muzyką kongijską i  kenijską. Najnowszy album, jaki wydali to „Last Band Standing”.

Zagrają także muzycy z Kolumbii i Francji tworzący zespół  Pixvae, którego nazwa odwołuje się do eksperymentalnej krzyżówki owocu palmowego i brzoskwini. W ich muzyce w podobnie hybrydalny sposób połączyły się dwa tria – rockowe francuskie i kolumbijskie z wybrzeża południowego Pacyfiku z rytmicznymi kompozycjami.

W piątkowy wieczór na scenie pojawi się jeszcze katowicki folkowy zespół Krzikopa, łączący energetyzującą muzykę i taniec, od polki z elektro i kubańskim clawe, czy skocznego śląskiego walczyka z bałkańskim rytmem do oberka.

A w sobotę zaśpiewa doskonale już znana na świecie gwiazda Elida  Almeida z Zielonego Przylądka. Zanim wypatrzył ją Jose da Silva, producent współpracujący z Cesarią Evorą, występowała na lokalnych koncertach. Dziś ma na koncie trzy własne albumy. Jej niezwykle ciepły, swingujący głos i kompozycje, w których słychać rdzenne rytmy batuque i morna, przyniosły jej w 2015 sukces medialny i prestiżową nagrodę RFI. Wystąpi również Electric Fields  z australijskiej Adelajdy oraz formacja Breabach ze szkockiego Glasgow.

Usłyszymy też specjalny projekt stworzony na festiwal przez Damast Duo z Gandawy (odwołujący się do współczesnej, jak i ludowej muzyki arabskiej, tureckiej i bałkańskiej) razem z naszym rodzimym trio – Kapelą Maliszów.

 

Więcej dowiedzieć się można TUTAJ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA