fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Lisiecki: Mundurowi powinni walczyć o drugą emeryturę w sądzie

Fotorzepa, Bartek Sadowski
- Mundurowy, któremu ZUS odmówi wypłaty emerytury cywilnej albo ją zawiesił, powinien złożyć odwołanie do sądu okręgowego - mówi adw. Sławomir Lisiecki, który wygrał sprawę dla emeryta wojskowego.

- Inaczej traktuje się żołnierzy zawodowych, którzy wstąpili do służby przed i po 1 stycznia 1999 r. Od 1999 roku żołnierze mogą łączyć emeryturę mundurową z cywilną - powiedział adwokat w programie #RZECZoPRAWIE.

Adwokat podkreślił, że można jednocześnie pobierać dwa świadczenia.

- Jedynym warunkiem jest niełączenie tych okresów. Oznacza to, że emerytura wojskowa jest tylko i wyłącznie wyliczana z okresów służby wojskowej, a emerytura cywilna wyliczana jest tylko i wyłącznie z okresów pracy cywilnej - zaznaczył.

Problem pojawia się u osób, które wstąpiły do służby przed 1 stycznia 1999 r.

- Takie osoby nie mogą łączyć obu emerytur, choć teoretycznie mogą doliczać do emerytury wojskowej okresy pracy w cywilu - wyjaśnił Lisiecki.

Zdaniem prawnika w wielu przypadkach jest to iluzoryczne i wynika to z ograniczenia emerytury wojskowej.

- Maksymalna emerytura wojskowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru. Wielu żołnierzy zawodowych  podstawę tę osiągnęło tylko z świadczenia wojskowego - powiedział ekspert.

- Każde doliczenie przekroczyłoby 75 proc. wymiaru i nie miałoby żadnego wpływu na wysokość ich świadczeń emerytalnych - dodał.

Zdaniem prawnika w każdej sprawie mundurowy powinien wystąpić o przyznanie emerytury cywilnej, albo wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury.

- Jeśli ZUS odmówi wypłaty świadczenia, ewentualnie przyzna emeryturę ale zawiesi jej wypłatę, to należy złożyć odwołanie do sądu okręgowego w ciągu jednego miesiąca - podkreślił Lisiecki.

- Z mojego doświadczenia wynika, że ZUS nie wykorzystuje wyroku Sądu Najwyższego, z którym teoretycznie nie jest związany, ponieważ wiąże on tylko w tej sprawie, w której został wydany - dodał.

Posłuchaj całej rozmowy z adw. Sławomirem Lisieckim

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA