fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Drzewo oliwne, basen i winda w salonie

Nietypowy element wystroju – drzewo oliwne w holu
Domiporta.pl
Prawdziwie prestiżowych inwestycji mieszkaniowych jest stosunkowo niewiele. Jaką nieruchomość można zaliczyć do klasy premium?

TOP 10 wyróżników superluksusowych nieruchomości prezentuje portal Domiporta.pl.

- Niepowtarzalny widok z okna, zaskakujący element wystroju, prywatny basen, sala kinowa - wylicza Beata Zielińska, analityk Domiporty. - Nieruchomości premium to m.in. apartamenty w wysokościowcach, penthousy, lofty oraz rezydencje. Segment premium szybko się rozwija. Jego udział w rynku jest niewielki, ale budynków spełniających najwyższe standardy, jeśli chodzi o lokalizację, architekturę, wyposażenie wnętrz czy zastosowaną technologię, cały czas przybywa - podkreśla.

Urzekający widok za oknem

- Spektakularna panorama miasta jest możliwa dzięki oknom sięgającym od sufitu do podłogi lub całym przeszklonym ścianom w apartamentach i penthousach znajdujących się na najwyższych piętrach. Ceny nieruchomości w wysokościowcach rosną wraz z piętrem, a te zlokalizowane najwyżej mogą być nawet o jedną trzecią droższe od położonych na dolnych piętrach - podkreśla Zielińska. -  Przykładem apartamentu, którego szczególną wartością jest widok z okna, jest mieszkanie w warszawskiej inwestycji Cosmopolitan w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie Pałacu Kultury i placu Grzybowskiego. Apartament o powierzchni ponad 160 mkw. znajduje się na 41. piętrze budynku, z okien którego rozpościera się przepiękny widok na śródmieście.

Ale nie zawsze trzeba mieszkać tak wysoko, aby mieć atrakcyjny widok. W Gdańsku z apartamentu położonego na drugim piętrze 6-piętrowego budynku można podziwiać Motławę oraz śródmieście wraz z ciekawą bryłą budynku Muzeum II Wojny Światowej.

Informacja atrakcyjnym widoku z okna jako istotnym atrybucie nieruchomości podawana jest co w trzecim ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania w kategorii premium. Nie zawsze jest to jednak widok z góry. W przypadku rezydencji czy willi atrakcją może być widok na przestronny ogród letni lub zimowy.

Znany architekt

Ważnym wyróżnikiem podkreślającym prestiż budynku jest projekt znanego architekta. Tak jest w przypadku dwóch warszawskich apartamentowców. Twórcą Cosmopolitana jest Helmut Jahn – autor m.in. siedziby Unii Europejskiej w Brukseli. Z kolei za wieżę przy ul. Złotej odpowiada Daniel Libeskind.

Feng shui

- Przykładem budynku, w którym ta starochińska sztuka planowania przestrzeni znalazła swoje zastosowanie jest dom w podwarszawskim uzdrowisku - Konstancinie - opowiada Beata Zielińska. - Działka została tak zagospodarowana, aby dom prezentował się jak najlepiej. Odpowiednio zaaranżowano również wnętrza wszystkich pomieszczeń. Zgodnie z zasadami feng shui zdrowie, szczęście, miłość i bogactwo zależą od otoczenia, w jakim przebywamy.

Nietypowy element wystroju

Wyróżnikiem nieruchomości premium może być również unikatowy element wystroju wnętrz. W jednym z ogłoszeń o sprzedaży domu położonego na warszawskim Mokotowie jest informacja o wyrastającym z podłogi starym drzewie oliwnym. Aby podkreślić wyjątkowość tego rozwiązania, dom jest tak zaaranżowany, że drzewo rośnie w reprezentacyjnym holu, który płynnie przechodzi w salon, dzięki czemu mogą go podziwiać zarówno domownicy, jak i ich goście.

Kominek

- Kominek najczęściej stawiany jest w salonie, ponieważ w tym pomieszczeniu zwykle skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Jego odbudowę dostosowuje się do aranżacji wnętrza - mówi Beata Zielińska. - W stylowych rezydencjach chętnie montowane są obudowy portalowe, oparte na klasycznych wzorcach, z dekoracyjnymi gzymsami, pilastrami.

Popularny jest też styl rustykalny, w którym łączy się na przykład drewno z cegłą lub kamieniem polnym. W nowoczesnych wnętrzach obudowa ma często prostą formę, którą może wyróżniać kolor użytego kamienia. Kominek to atrybut co czwartego ogłoszenia w kategorii premium. Przykładem może być apartament w warszawskim Wilanowie czy luksusowej rezydencji w podwarszawskiej Magdalence.

Domowe spa

Powtarzającym się elementem nieruchomości z wyższej półki są też przestronne i pięknie wykończone pokoje kąpielowe. Takie pomieszczenie, wyposażone np. w wysokiej jakości wannę z hydromasażem ma co trzecia nieruchomość klasy premium. Sama wanna jest zwykle cennym elementem wyposażenia ze względu na unikatowy kształt, markę czy zastosowaną technologię. W niektórych apartamentach przestrzeń do relaksu z basenem lub jacuzzi powstaje na tarasie lub na dachu budynku. Przykładem może być penthouse przy skwerze kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z jacuzzi na tarasie.

W innych budynkach część rekreacyjna jest wspólną przestrzenią dla mieszkańców, która obejmuje basen z ozonowaną wodą, salę fitness, jacuzzi, saunę oraz wewnętrzny ogród wraz z placem zabaw. Taki komfort zapewnia m.in. budynek przy ul. Drewnianej na warszawskim Powiślu. W domach i rezydencjach wannę z hydromasażem możemy znaleźć w ogrodzie, zaś siłownia i sauna mogą częścią strefy relaksu w piwnicy.

Master bedroom

To wydzielona prywatna strefa gospodarzy domu składająca się z sypialni, łazienki i garderoby (niekiedy są to dwie garderoby). Tego typu zespół pomieszczeń staje się u nas coraz bardziej popularny. Tak nazwaną część prywatną domowników ma co piąta nieruchomość klasy premium wystawiona na sprzedaż. W jednej z rezydencji w Wilanowie sypialnia gospodarzy usytuowana piętrze ma oprócz pokoju kąpielowego z wanną i prysznicem wyjście na balkon z pięknym widokiem na ogród.

Domowe kino

Prywatna sala kinowa to zarówno świetna rozrywka, jak i doskonała forma spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Niekiedy odpowiednia instalacja audiowizualna i elektryczna oraz projektor i ekran montowane są w dużych salonach, ale najlepiej na kino domowe wydzielić osobne pomieszczenie. Takie rozwiązanie znalazło się na przykład w nowocześnie wyposażonym domu w Międzylesiu.

Winda

Trudno oszacować, w ilu budynkach zainstalowane są windy umożliwiające wjazd z garażu bezpośrednio do apartamentów, położonych na ostatnich piętrach. Niemniej jednak jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie świadczące o prestiżu nieruchomości. Znajdziemy je na przykład przy ulicy Siennej w Warszawie. Elegancko wykończony penthouse z windą jest usytuowanym na dwóch najwyższych poziomach budynku.

Zaawansowany system sterowania

Wyróżnikiem co czwartej nieruchomości premium jest zaawansowany system sterowania światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, alarmem oraz roletami i zasłonami za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie. Inteligentny system zarządzania ma szereg użytecznych funkcji.

Przykładowo funkcja „dom & poza domem" pozwala jednym dotknięciem włączyć i wyłączyć oświetlenie w całym mieszkaniu. Moduły ściemniające umożliwiają dostosowanie natężenia światła do odpowiedniej sytuacji. Ponadto w momencie zmiany warunków atmosferycznych - na przykład, gdy na dworze zacznie padać - okna zostaną automatycznie szczelnie zamknięte.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA