fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

#RZECZoBIZNESIE: Michał Olszewski: Miejskie mieszkania przyciągną talenty

Rzeczpospolita
Jeśli chcemy dalej utrzymywać trend przyciągania talentów do Warszawy, to muszą mieć, gdzie mieszkać – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Władze Warszawy rozpoczynają wdrażanie nowego projektu budowy 15 tys. mieszkań do 2030 roku.

- Podpisaliśmy już pierwsze umowy. Zakładają one realizację 460 mieszkań, które będą powstawały w różnych dzielnicach Warszawy- mówił wiceprezydent. - W ciągu 4-5 lat powstanie w Warszawie w ramach tego programu pierwsze 3 tys. mieszkań, na które już mamy zabezpieczone środki i nieruchomości – dodał.

Olszewski zaznaczył, że polityka mieszkaniowa, którą chcą stworzyć, ma być pierwszą próbą zmierzenia się z tematyką mieszkań w Warszawie. - Deweloperzy nie zawsze budują zgodnie z polityką miasta – mówił. - Chcemy w jednym dokumencie opisać zarówno mieszkania, które miasto chce zaoferować na wynajem, ale również zadać sobie pytanie, gdzie będą powstawały nowe dziedzińce mieszkaniowe. Zgodnie z szacunkami mieszkań w Warszawie może powstać nawet 160 tys. w najbliższym czasie – ocenił.

Mieszkania zostały podzielone na 4 segmenty; A,B,C i D. - Segmenty A i B oferowane są dla osób, które są najsłabsze na rynku – tłumaczył gość programu. - Segment C to budownictwo społeczne. Jest oferowany przez miasto w formie mieszkań wynajmowanych przez spółki. Chcemy ten segment mocno rozwinąć. W przypadku segmentu D zadajemy sobie pytanie, czy w ogóle miasto powinno wchodzić w najem komercyjny – mówił.

Olszewski wyjaśnił, że segment D jest adresowany do osób, które stać na kupno mieszkania, ale z różnych przyczyn nie chcą tego zrobić.

- Warszawa przestała być atrakcyjna tylko i wyłącznie dla Polaków. Zaczęła być również atrakcyjna dla cudzoziemców. Jeśli chcemy dalej utrzymywać trend przyciągania talentów, czy osób, które są w stanie budować lokalną gospodarkę, to one muszą mieć, gdzie mieszkać – mówił.

Drugi element polityki mieszkaniowej jest zadbanie o to, żeby mieszkania nie powstawały tam, gdzie chcą to robić inwestorzy, ale tam gdzie miasto chcemy je lokować. - Przede wszystkim centralne dzielnice miasta lub okolice linii metra – mówił Olszewski.

- Najambitniejszym projektem jest Warszawska Dzielnica Społeczna, gdzie na kilkunastu hektarach ma powstać osiedle na ponad 3 tys. mieszkań. Ma być modelowym osiedlem, gdzie zmierzymy się z różnymi wyzwaniami, które dzisiaj czeka miasto – ocenił wiceprezydent Warszawy. - Dobra architektura, dobry miks społeczny, dobra dostępność usług lokalnych, dobra komunikacja i zrównoważone budownictwo – wyliczył.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA