fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Rynek wtórny: jakich mieszkań szukają klienci

Emmerson
40-50-metrowe mieszkania z dwoma pokojami są najczęściej wybierane w dużych miastach.

- Mieszkania dwupokojowe są jednymi z najczęściej poszukiwanych nieruchomości na rynku. Klienci doceniają funkcjonalność dwójek, podobnie jak inwestorzy, którzy bardzo chętnie kupują tego typu mieszkania na wynajem - mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Emmerson Realty. Dodaje, że dwupokojowe mieszkania o powierzchni 40 - 50 mkw. cieszą się zainteresowaniem głównie w dużych miastach. - Stanowią tam największy odsetek wszystkich transakcji - mówi Skoczeń.

Na start

Z analiz Emmersona wynika, że dwójki najczęściej kupują młode, rozpoczynające karierę zawodową osoby. Takich lokali szukają też młode rodziny. - Dwójki idealne wpasowują się w potrzeby tych grup klientów. Jest to kompromis pomiędzy ich potrzebami mieszkaniowymi a możliwościami finansowymi - wyjaśnia Jarosław Mikołaj Skoczeń. - Młodzi ludzie rezygnują z zakupu kawalerek, nawet tych powyżej 35 mkw. Wolą zapłacić trochę więcej, by tylko mieć  dodatkowe pomieszczenie. Nie jest to może ważne dla singla, który większość czasu spędza poza domem, jednak dla pary potrzebującej oddzielnego pokoju, jest to bardzo istotne - podkreśla.

Dodaje, że dwójki są często traktowane jako mieszkania przejściowe, które można łatwo sprzedać. - Mieszkania z dwoma pokojami cieszą się również dużym zainteresowaniem inwestorów. Stanowią świetną lokatę kapitału, zwłaszcza w porównaniu z produktami finansowymi oferowanymi przez banki - zwraca uwagę ekspert Emmersona. - Lokale dwupokojowe są szczególnie atrakcyjne. Gwarantują najlepszą relację stawki wynajmu do wartości mieszkania - podkreśla.

Z drugiej ręki

- Inwestorzy poszukują mieszkań głównie na rynku wtórnym. Lokale z drugiej ręki są już w pełni umeblowane. Wiąże się to z oszczędnościami - i pieniędzy, i czasu, który jest potrzebny na przystosowanie mieszkania do potrzeb najemców - mówi Jolanta Żur z firmy Emmerson. - W naszej ofercie można wyróżnić m.in. nowoczesne rozkładowe mieszkanie na warszawskim Górnym Mokotowie. Lokal jest podzielony na strefy - dzienną i nocną. Mieszkanie znajduje się tuż obok stacji metra.

- Lokalizacja osiedla jest głównym kryterium przy wyborze mieszkania na wynajem - dopowiada Jarosław Mikołaj Skoczeń. - W stolicy pożądane są lokale w centrum lub na osiedlach bardzo dobrze skomunikowanych ze śródmieściem. Dużą rolę odgrywa najszybszy środek transportu publicznego, czyli metro. Bezpośrednia bliskość stacji metra zwiększa atrakcyjność mieszkania na rynku wynajmu - podkreśla ekspert Emmersona.

Jego zdaniem popyt na mieszkania dwupokojowe w kolejnych latach powinien rosnąć. - Zauważają to zarówno deweloperzy, którzy w swoich ofertach mają nawet połowę takich lokali, jak i biura pośrednictwa nieruchomości, do których ciągle zgłaszają się klienci z pytaniami o tego rodzaju mieszkania - opowiada Skoczeń. - Pod koniec roku mieszkania dwupokojowe mogą być jeszcze bardziej popularne. Od przyszłego roku wkład własny do kredytu hipotecznego ma wynosić już 20 procent wartości mieszkania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA