fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Coraz mniej tanich mieszkań

Metrohouse
Na warszawskim rynku wtórnym nie znajdziemy już lokali poniżej 5 tys. zł za mkw. - podaje sieciowa agencja Metrohouse.

W pozostałych największych miastach transakcji z takimi cenami mieszkań jest 16 proc. Z barometru Metrohouse i Gold Finance wynika, że w trzecim kwartale tego roku w Warszawie największym powodzeniem cieszyły się mieszkania o powierzchni 35-50 mkw. Zakup mieszkań o tej powierzchni stanowił aż 38 proc. wszystkich transakcji.

Dużym zainteresowaniem w stolicy cieszyły się także mieszkania o powierzchni 50-65 mkw. - W innych wielkich miastach Polski było podobnie. Zakupy mieszkań o powierzchni 35-50 mkw. stanowiły 34 proc., a tych o metrażu 50-65 mkw. - 27 proc. - mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Zarówno w Warszawie jak i pozostałych miastach bardzo rzadko sprzedają się lokale o powierzchni powyżej 120 mkw. Transakcje dotyczące tych metraży stanowią 1 proc. całej sprzedaży. 17 proc. wszystkich transakcji, tak samo w stolicy jak i pozostałych miastach, stanowił zakup mieszkań od 65 do 80 mkw. - wskazuje.

Marcin Jańczuk podkreśla, że parametr który najbardziej odróżnia stolicę od reszty miast, to liczba mieszkań kupowanych w cenie poniżej 5 tys. za mkw. Według Barometru Metrohouse i Gold Finance w III kwartale tego roku na rynku wtórnym w Warszawie nie było transakcji z cenami poniżej 5 tys. zł za mkw., a zakup lokali w cenie od 5 do 6 tys. zł za mkw. stanowił w stolicy tylko 1 proc.

Dla porównania, w pozostałych badanych największych miastach transakcje dotyczące mieszkań poniżej 5 tys. zł za mkw. stanowiły 16 proc., a od 5 do 6 tys. zł za mkw. - 10 proc. - W Warszawie najczęściej kupowane są mieszkania z ceną 9-10 tys. zł za mkw., zaś w pozostałych miastach - 7-8 tys. zł - podaje Marcin Jańczuk. - Podobne rozbieżności w zakupie pomiędzy stolicą Polski a pozostałymi miastami widać, jeśli za badany czynnik obierzemy cenę całkowitą mieszkania. W Warszawie transakcje z ceną mieszkań do 300 tys. zł w III kwartale 2019 r. stanowiły 3 proc., a w innych miastach - 32 proc.

Porównując III kwartał 2019 r. z analogicznym kwartałem poprzedniego roku, największą zauważalną zmianą jest znaczny spadek mieszkań w cenach 6 - 7 tys. zł za mkw. - W 2018 r. w Warszawie takie transakcje stanowiły 19 proc., natomiast w 2019 r. tylko 8 proc. - podaje Marcin Jańczuk. - Podobnie jest w pozostałych badanych miastach, gdzie zakup mieszkań w tej cenie spadł o 13 pkt proc. W porównaniu z poprzednim rokiem w Warszawie spadła liczba mieszkań kupowanych w cenie do 500 tys. zł, natomiast wzrosła tych w cenie 500 - 700 tys. zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA