fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ceny luksusu mocno w górę

Złota 44
materiały prasowe
Ekskluzywne mieszkania i domy w Warszawie zdrożały w ciągu roku o 16 proc.

Atrakcyjny adres, wysoki standard wykończenia, ciekawy design, ale też udogodnienia dla mieszkańców i usługa konsjerża - m.in. to charakteryzuje luksusowe nieruchomości.

Z analizy firmy doradczej Deloitte, przygotowanej we współpracy z Amstar Europe, wynika, że sprzedaż nieruchomości luksusowych, której sprzyja dobra koniunktura gospodarcza, jest stabilna. - W 2018 roku jej wzrost wyniósł 3 proc. w skali globalnej. Jednym z najszybciej rozwijających się rynków jest Europa Środkowo-Wschodnia - piszą autorzy raportu. - W 2018 roku wzrost cen nieruchomości luksusowych w Warszawie wyniósł aż 16 proc. Za mkw. apartamentu w stolicy trzeba zapłacić 5 - 8,5 tys. euro.

- Jednymi z najważniejszych czynników wpływających na rynek luksusowych nieruchomości jest sytuacja gospodarcza i geopolityczna. - Po kryzysie finansowym w 2008 roku jest on w dobrej kondycji z perspektywami na dalszy wzrost. W 2018 roku globalna sprzedaż nieruchomości luksusowych wzrosła o 3 proc., rok do roku. W 2017 roku było to 2 proc. - podaje Dominik Stojek, ekspert działu doradztwa nieruchomościowego Deloitte. - Deweloperzy, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, stawiają na coraz bardziej zindywidualizowane i luksusowe projekty, które są w stanie zaspokoić najbardziej wybredne gusta. Stąd coraz prężniej rosnący rynek nieruchomości luksusowych, koncentrujący się przede wszystkim w centrach miast. Apartamenty są zwykle w pełni wyposażone, a użyte materiały najwyższej jakości. Bardzo ważne są także udogodnienia dla mieszkańców, jak choćby usługi konsjerża, centrum odnowy biologicznej, basen i fitness.

Zdaniem eksperta do parametrów zaliczających nieruchomość do grupy luksusowych w coraz większym stopniu zaliczają się również nowoczesne technologie, w tym na przykład e-ładowarki do samochodów elektrycznych na miejscach parkingowych czy Internet Rzeczy, który pozwala sterować urządzeniami domowymi.

Eksperci Deloitte przeanalizowali rynki nieruchomości luksusowych w Warszawie, Pradze, Berlinie, Londynie, Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku i Chicago. - Nie zaskakuje fakt, że w stolicy Polski za luksusową nieruchomość trzeba zapłacić najmniej. Metr kwadratowy kosztuje w Warszawie od 5 do 8,5 tys. euro. Choć jednocześnie należy zaznaczyć, że ceny w ciągu roku wzrosły o 16 proc. (dane za 2018 rok). Dla porównania w tym samym czasie w Pradze ceny nieruchomości luksusowych spadły o 0,8 proc. Za metr w stolicy Czech trzeba zapłacić od 6 do 16 tys. euro - podają autorzy raportu.

- Jest potencjał, żeby w ciągu kilku najbliższych lat ceny nieruchomości luksusowych w Warszawie i Pradze wyrównały się - ocenia Dominik Stojek. W pozostałych analizowanych miastach ceny są już znacznie wyższe. W Londynie, choć spadły o 4,4 proc. licząc rok do roku, wciąż trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 25-30 tys. euro za mkw.

- Taniej jest w Berlinie (10-20 tys. euro za mkw., wzrost o 10 proc. r./r.), Paryżu (15-25 tys. euro za mkw., wzrost o 5,3 proc.) i Wiedniu (15-20 tys. euro za mkw., wzrost o 0,7 proc.). Jak można się spodziewać, najdrożej spośród analizowanych miast jest w Nowym Jorku. Za metr luksusowej nieruchomości trzeba tam wydać od 31 do 57 tys. euro - podają eksperci Deloitte. - W ciągu roku ceny w Nowym Jorku poszybowały o 10 proc. w górę. Z kolei w Chicago, gdzie ceny wzrosły o 3,3 proc., trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 9-17 tys. euro za metr.

Jak zauważają eksperci Deloitte, ze względu na kombinację wielu czynników, takich jak brexit czy wciąż zdecydowanie niższe ceny, inwestorzy będą szukać okazji do inwestycji poza krajami starej Unii, co przyczyni się prawdopodobnie do wzrostu cen nieruchomości luksusowych w Europie Środkowej i Wschodniej. - Barierą rozwojową dla tego rynku może z kolei okazać się malejąca liczba atrakcyjnych lokalizacji czy też obostrzenia regulacyjne w rozbudowie zabytkowych dzielnic - twierdzą. - Rynek mieszkań luksusowych w Polsce zaczął się rozwijać pod koniec lat 90., przede wszystkim w Warszawie. Od 2016 roku zanotowano w Warszawie ok. 485 transakcji na rynku luksusowych nieruchomości. Stolica, z -42 proc. udziałem w liczbie transakcji kupna-sprzedaży (dane za 2017 rok), pozostaje najważniejszym miastem na tym rynku. Na kolejnych miejscach są Trójmiasto (9 proc.), Kraków (5 proc.) i Wrocław (5 proc.). Do luksusowych nieruchomości zaliczają się: mieszkania w nowoczesnych drapaczach chmur, wille jednorodzinne w atrakcyjnych lokalizacjach, zabytkowe kamienice, ale też zupełnie nowoczesne projekty w zielonym otoczeniu.

Analitycy podkreślają, że większość luksusowych apartamentów traktowana jest jako składnik aktywów inwestycyjnych. - Inwestorzy uważają rynek mieszkaniowy za solidną, mało ryzykowną okazję do lokowania kapitału. Mieszkania są więc zazwyczaj wynajmowane, a po jakimś czasie sprzedawane - tłumaczą.

Za najdroższą nieruchomość luksusową w Polsce uchodzi apartamentowiec Złota 44, ukończony w pierwszym kwartale 2017 roku. Średnia cena mkw. wynosi tam 8,5 tys. euro, a ceny apartamentów rozpoczynają się od 650 tys. euro. W apartamentowcu jest m.in. basen, kino, taras z zewnętrznym jacuzzi, pokoje konferencyjne. Mieszkańcy mogą skorzystać z usług konsjerża.

- Polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, a Polacy coraz chętniej inwestują w luksus. W inwestycjach takich jak Złota 44 staramy się sprostać ich najbardziej wymagającym oczekiwaniom - mówi Christopher Zeuner, szef Amstar Europe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA