fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Budimex w górę w I kwartale

Mocny początek roku, ale walka o kontrakty coraz ostrzejsza.

W I kwartale 2017 r. koncern miał 1,05 mld zł skonsolidowanych przychodów, czyli o 6,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przychody segmentu budowlanego urosły o 6,5 proc., do 991 mln zł. W tym czasie produkcja budowlano montażowa urosła o 3,9 proc. Budimex startował jednak z bardzo wysokiej bazy – dynamika w I kwartale 2016 r. wyniosła 16,7 proc. podczas gdy produkcja budowlano montażowa skurczyła się o 13,3 proc.

- Spodziewamy się, że kolejne kwartały przyniosą przyspieszenie dynamiki sprzedaży w części budowlanej grupy, głównie ze względu na zakończenie prac projektowych i wejście w fazę budowlaną niektórych kontraktów realizowanych w systemie „projektuj i buduj" – mówi cytowany w komunikacie prezes Dariusz Blocher.

Grupa odnotowała też bardzo dobrą rentowność – głównie dzięki rozliczeniu kontraktów infrastrukturalnych podpisanych dwa, trzy lata temu. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 42 proc., do 163 mln zł, a czysty zarobek przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej o 65 proc., do 85,2 mln zł.

W całym 2016 r. produkcja budowlano-montażowa skurczyła się o 14 proc., mimo to Budimex na koniec marca mógł się pochwalić najwyższą w historii wartością portfela zamówień – 9,3 mld zł. Kontrakty oczekujące na podpisanie mają wartość około 1,5 mld zł, z czego ponad 50 proc. to projekty kolejowe.

- Od kilku miesięcy obserwujemy ożywienie na rynku przetargów infrastrukturalnych. Skala odbicia jest jednak mniejsza od oczekiwań rynku. Jednocześnie widoczna jest bardzo silna konkurencja i duża presja cenowa – w I kwartale 2017 r. nie udało nam się wygrać przetargów GDDKiA – przyznaje Blocher. - W kolejnych kwartałach nasze działania będą skupiały się na budowaniu rentownego portfela zamówień na kolejne lata. Wzmożona konkurencja w ofertowaniu do GDDKiA, duża presja cenowa, jak również długie procedury przetargowe mogą jednak utrudnić osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu kontraktacji w 2017 r. W najbliższym czasie będziemy musieli również zmierzyć się z obserwowanym wzrostem cen materiałów i kosztów podwykonawców. Dlatego też bardzo ważna będzie szczególna dbałość o koszty na kontraktach realizowanych oraz odpowiedzialne podejście do kalkulacji nowych ofert - podsumowuje.

Notowania Budimeksu są na historycznych szczytach – bieżąca wycena to ponad 270 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA