fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Metale szlachetne

KGHM tłumaczy się z wyników

Bloomberg
Zarząd: rynek powinien skupić się na ocenie wyników operacyjnych grupy.

W piątek rano kurs KGHM spadał maksymalnie o 5,2 proc., do 77 zł. Skonsolidowany zysk netto po trzech kwartałach skurczył się z o 31 proc., do 1,23 mld zł. W samym III kwartale czysty zarobek sięgnął zaledwie 33 mln zł – tymczasem średnia prognoz analityków mówiła o 252 mln zł zysku.

Zysk netto spółki matki po trzech kwartałach skurczył się o 4,2 proc., do 1,68 mld zł. KGHM International poniósł 427 mln zł straty wobec 42 mln zł na plusie rok wcześniej. Chilijska kopalnia Sierra Gorda, od 1 lipca uwzględniana w wynikach grupy, miała 270 mln zł straty (to 55 proc. wyniku – przypisanego KGHM zgodnie z udziałami w joint-venture).

Wiceprezes ds. finansowych Jarosław Romanowski podkreślił podczas konferencji, że miarodajnym wskaźnikiem do porównań jest wynik z działalności czysto operacyjnej – szczególnie EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację – red.). W spółce matce po dziewięciu miesiącach było to 3,25 mld zł wobec 3,13 mld zł rok wcześniej. W KGHM International było to 284 mln zł wobec 293 mln zł, a w Sierra Gorda było to 40 mln zł na minusie (kwota konsolidowana od 1 lipca, przypadająca na udziały KGHM).

Romanowski zaznaczył, że na wyniku netto zaważyły m.in.: odpis na utratę wartości akcji Tauronu, ale przede wszystkim wzrost amortyzacji w KGHM International. W Sierra Gorda, poza amortyzacją, to koszty finansowe związane z obsługą zadłużenia (pożyczka właścicielska). Wiceprezes podkreślił, że rosnąca produkcja i sprzedaż w Sierra Gorda będzie się przekładać na poprawę wyniku operacyjnego. Do pełnych zdolności kopalnia ma dojść w I kwartale przyszłego roku.

Romanowski zapewnił, że nawet przy obecnych niskich notowaniach metali nie ma zagrożenia złamania kowenantów w umowach kredytu konsorcjalnego. Przypomniał też, że zadłużenie KGHM jest średnio- i długoterminowe. W związku z pracami nad sprawozdaniem rocznym należy się spodziewać przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów górniczych w związku ze spadkiem notowań metali. Wtedy okaże się, czy konieczne jest dokonanie odpisów obciążających wynik netto.

W związku z sytuacją na rynkach metali KGHM pracuje nad programem ograniczenia nakładów inwestycyjnych na 2016 r.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA