fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Elektroda dla Aleksandry

Stymulator pracy mózgu wszczepia się do szyjnego odcinka rdzenia kręgowego
123RF
We wtorek w Olsztynie lekarze polscy i japońscy wszczepią pacjentce w śpiączce urządzenie stymulujące pracę mózgu.

To pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce. Przeprowadzi ją zespół prof. Wojciecha Maksymowicza, kierownika Katedry Neurologii i Neurochirurgii z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy udziale prof. Isao Mority z Uniwersytetu Zdrowia Fujita. To właśnie profesor Morita jest pionierem zastosowanej metody. Polega ona na wszczepieniu elektrody do szyjnego odcinka rdzenia kręgowego. Po przyłożeniu napięcia prąd poprzez rdzeń dociera do mózgu i stymuluje go. Fachowo nazywa się to nadtwardówkową stymulacją rdzenia kręgowego.

Operowana będzie Aleksandra Janczarska, córka aktorki Ewy Błaszczyk. W przypadku pacjentki, która jest pogrążona w śpiączce kilkanaście lat, jak ta zakwalifikowana do operacji, nie należy oczekiwać widocznej poprawy od razu. Efekt będzie widoczny w wynikach badań. Jest szansa, że po pewnym czasie dojdzie też do zauważalnej poprawy w zachowaniu pacjenta. W 70 proc. przypadków (na ok. 300 przeprowadzonych przez Japończyków operacji) do takiej poprawy dochodziło.

– Nie spodziewajmy się jednak, że pacjent nagle wstanie, siądzie do stołu, zje obiad nożem i widelcem i będzie przy tym prowadził swobodną rozmowę – zastrzega prof. Maksymowicz. – Postęp w opisanych przypadkach polega na tym, że pacjent lepiej wykonuje polecenia, poprawia się jego reaktywność.

W Olsztynie przeprowadzone zostaną cztery operacje przy współpracy z Japończykami. Czworo pacjentów jest w śpiączce różny czas (najkrócej półtora roku). Po czterech pierwszych operacjach olsztyńscy neurochirurdzy planują samodzielne przeprowadzanie tego rodzaju procedur.

Do stymulacji używa się prądu o niskim napięciu. Zazwyczaj odbywa się to w cyklach: kwadrans stymulacji, kwadrans przerwy. Częstotliwość prądu dobiera się w zależności od pożądanego efektu. Np. częstotliwość 5 Hz aktywizuje pacjenta ruchowo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA