Reklama
Rozwiń

Prof. Łoza: Nie radzimy sobie z coraz dłuższym życiem

Czy w dzisiejszym, rozpędzonym świecie da się jeszcze być normalnym? Czy w dobie mediów społecznościowych i zabiegania o lajki potrafimy jeszcze żyć w realu? Skąd epidemia samobójstw, również wśród dzieci? Trzy dni po – podobno – najbardziej depresyjnym dniu w roku, czyli „Blue Monday”, rozmawiamy z prof. Bartoszem Łozą, psychiatrą, psychiatrą sądowym, kierownikiem Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aktualizacja: 23.01.2020 13:45 Publikacja: 23.01.2020 13:39

Prof. Łoza: Nie radzimy sobie z coraz dłuższym życiem

Foto: tv.rp.pl

Na początku roku 19-latek zabił swojego 9-letniego brata. Poszło o grę komputerową. Kilka dni później, w Garwolinie, 17-latek zabił swoją matkę. Czy te kompletnie niewytłumaczalne i bezsensowne zabójstwa da się jakoś wytłumaczyć?

- Zabójstwa nie są niczym nowym, jednak wydaje się, że tym razem pojawiła się nowa przyczyna. Z – oczywiście częściowych tylko – źródeł wiemy, że doszło do sporu o komputer. W ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem behawioralnych zależności od wszystkiego, co łączy się z internetem. Godziny, podczas których nasze dzieci pracowicie stukają w klawiaturę, przeżywając różne przygody w sieci, ten święty spokój, jaki w tym czasie mają rodzice, pozostają w kontraście do momentu, w którym ten laptop, tablet, telefon, jest zabierany – tłumaczy prof. Łoza.

Z gościem programu rozmawiamy też o problemach dorosłych. Polscy mężczyźni są na 5. miejscu na świecie pod względem liczby samobójstw. Nie radzimy sobie także z coraz dłuższym życiem. Szkodzi nam również brudne powietrze – ma wpływ nie tylko na zdrowie – zatrucia drobnocząsteczkowe mogą powodować zaburzenia psychiczne.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama