fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Japończycy wynaleźli "krew dla każdego"

Stock Adobe
Japońscy naukowcy opracowali krew, którą można przetoczyć bez względu na grupę biorcy. Na razie krew testowano na królikach.

Nad sztuczną krwią pracowali naukowcy z National Defense Medical College.

Okazała się skuteczna w eksperymentach na królikach - z 10 zwierząt przeżyło 6, a jest to liczba porównywalna przy zastosowaniu naturalnej krwi.

Sztuczna krew, zdaniem jej twórców, omija problemy z identyfikacją grup krwi, ale też wymaga znacznie mniej restrykcyjnych warunków przechowywania.

Płytki naturalnej krwi można przechowywać do 4 dni, ale tylko w specjalnych mieszalnikach, które zapobiegają krzepnięciu. Z kolei krwinki czerwone można przechowywać 20 dni w niskich temperaturach.

Japońska sztuczna krew składa składa się  płytek krwi i czerwonych krwinek, a każda z nich jest umieszczony w maleńkim worku nazywanym liposomem zbudowanym z błony komórkowej. W normalnej temperaturze może być przechowywana nawet rok.

Testowanie krwi na królikach nie wykazało żadnych jej działań ubocznych ani zaburzeń krzepnięcia.

Sztuczna krew musi przejść jeszcze wiele badań i testów, ale naukowcy są optymistami i twierdzą, że  dzięki niej uda się uratować wiele poważnie rannych osób.

Źródło: asahi.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA