fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Nadmiar estrogenów może prowadzić do autyzmu

Flickr, VIBE105
Nadmiar estrogenów - żeńskich hormonów płciowych - w łonie matki może prowadzić do rozwoju autyzmu. Wyniki badań opublikowanych w magazynie "Molecular Psychiatry" zdają się potwierdzać tezę sprzed 20 lat, że to hormony odpowiadają za to zaburzenie.

Autorzy opublikowanych dziś badan już  w 2015 roku sprawdzali, jak na płód wpływa zawartość czterech hormonów sterydowych, w tym dwóch męskich androgenów, w płynie owodniowym. Okazało się, że u dzieci, u których później rozwinął się autyzm, poziom tych hormonów był wyższy.

W przechowywanych po badaniach próbkach płynu owodniowego tych samych dzieci naukowcy sprawdzili teraz poziom estrogenów - czterech głównych hormonów żeńskich: estronu, estradiolu, estriolu oraz wytwarzanego tylko w czasie ciąży estetrolu.

Okazało się, że u wszystkich 98 dzieci, u których rozwinął się autyzm, poziom tych hormonów był znacząco wyższy niż u pozostałych 117 dzieci, u których to zaburzenie nie wystąpiło.

Oznacza to, że związek autyzmu z podwyższonym podczas życia płodowego poziomem hormonów żeńskich, jest znacznie wyraźniejszy niż z podwyższonym poziomem hormonów męskich.

Jak tłumaczy prof. Simon Baron-Cohen, szef Autism Research Centre przy University of Cambridge, nie wiadomo, jakie było źródło podwyższonych hormonów - czy z organizmu matki, czy dziecka, czy z łożyska. Najprawdopodobniej hormony w połączeniu z czynnikami genetycznymi wpływają na rozwój mózgu dziecka i warunkują podatność na autyzm.

Naukowiec zastrzega też, że badanie to nie oznacza metody diagnozowania autyzmu. - Pracujemy nad zrozumieniem autyzmu, a nie nad zapobieganiem mu - mówi prof. Baron-Cohen.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA