fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Polska: Alkohol dostarcza więcej kalorii niż słodkie napoje

123RF
Polska jest jednym z 23 krajów, w których - według firmy badawczej Euromonitor International - więcej kalorii dostarczają mieszkańcom napoje alkoholowe niż słodkie napoje. O badaniu pisze "The Guardian".

Spośród 24 krajów analizowanych w badaniu jedynie na Tajwanie słodkie napoje dostarczały mieszkańcom więcej kalorii niż alkohol. Z kolei w Korei Południowej każdy mieszkaniec statystycznie przyjmuje ok. 168 kalorii w związku z piciem alkoholu i jedynie 44 kalorie w związku ze spożyciem słodkich napojów.

 

W Polsce stosunek ten wynosi ok. 160 do 103. Z kolei w Wielkiej Brytanii - 106 do 98. Proporcje zbliżone do tych, jakie występują w Polsce, obserwuje się również w Czechach, Finlandii i Niemczech.

 

"Guardian" zwraca uwagę, że o ile cukier jest wskazywany jako źródło problemów z nadwagą we współczesnych społeczeństwach przez wielu ekspertów, o tyle niewiele robi się, by zwracać uwagę na fakt, iż alkohol w jeszcze większym stopniu sprzyja nadwadze.

 

Sara Petersson, analityk ds. żywienia z firmy Euromonitor International zwraca uwagę, iż alkohol - podobnie jak słodkie napoje - to płynne kalorie, które nie zapewniają uczucia sytości. - Co więcej, alkohol pobudza apetyt - dodaje.

 

Z badań firmy Euromonitor wynika również, że średnie dzienne spożycie kalorii na świecie wynosi 1398. Najmniej spożywają mieszkańcy Indii - średnio po 761 kalorii na osobę. Najwięcej - mieszkańcy Belgii (2559 kalorii).

Dane wskazują również, że w krajach rozwiniętych aż 78 proc. kalorii dostarcza mieszkańcom pasteryzowana żywność.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA