fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Powstaje kolejny gigant mediowy

Adobe Stock
CBS i Viacom, po 13 latach działania jako oddzielne podmioty, połączą się w jedną firmę - podaje Onet.

Należące do rodziny Redstone'ów koncerny medialne. Po zakończeniu procesu fuzji powstanie medialny gigant pod nazwą ViacomCBS Inc. z rocznymi przychodami na poziomie ok. 28 mld dol. - czytamy na stronach Onetu.

CBS jest właścicielem stacji o tej samej nazwie, będącej jedną z czterech głównych sieci telewizyjnych w USA. Ma też kanały sportowe i informacyjne, stację premium Showtime oraz usługa streamingowa CBS All Access. Z kolei w portfolio Viacomu są głównie popularne kanały kablowe jak MTV, Comedy Central, Nickelodeon i BET, a także studio filmowe Paramount Pictures i serwis streamingowy Pluto TV.

Bob Bakish, dotychczasowy CEO Viacomu, zostanie CEO połączonej firmy. Z kolei obecny szef CBS Joe Ianniello pozostanie na stanowisku. Shari Redstone, która doprowadziła do fuzji, zostanie prezesem połączonej firmy. Zajmie tym samym fotel, które kiedyś należał do jej zmarłego ojca, Sumnera Redstone'a.

CBS i Viacom działają oddzielnie od 2006 roku. Rozmowy na temat ponownego połączenia trwały przynajmniej od trzech lat i były efektem zaostrzającej się konkurencji na rynku mediów. Obecnie coraz silniejszą pozycję mają serwisy streamingowe jak Netflix czy Amazon Prime Video.

Z drugiej strony inne koncerny mediowe i telekomunikacyjne coraz częściej łączą siły. W ostatnich latach miało miejsce kilka takich transakcji. W 2018 roku firma telekomunikacyjna AT&T przejęła Time Warnera, a Discovery Communications kupił Scripps Networks Interactive. Z kolei w 2019 roku The Walt Disney Company przejął część rozrywkową 21st Century FOX.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA