fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Norwegowie kupią SSJ100 w zamian za loty nad Syberią

Bloomberg
Linie Norwegian są gotowe kupić 40 rosyjskich samolotów Sukhoi SuperJet w zamian za zgodę na przeloty nad Syberią i zniżkę w opłatach.

Koncern GSS - producent odrzutowca pasażerskiego SSJ100 podpisał memorandum na sprzedaż 40 maszyn z liniami Norwegian Air Shuttle, informuje gazeta RBK. Norweskie tanie linie wchodzą do trójki największych w Europie. Od lat bezskutecznie próbują dostać od Rosji zgodę na przeloty do Azji (Chiny, Japonia, Korea, Filipiny, Indie) trasą transsyberyjską. To najkrótsza droga, która pozwala zaoszczędzić na trasie w tę i z powrotem około 4-5 godzin lotu czyli ok. 80 tys. dol.

Memorandum stanowi, że 10 samolotów SSJ100 trafi do argentyńskiej spółki-córki Norwegian, a pozostałe do siedziby głównej. W zamian Norwegowie spodziewają się zgody na przeloty nad Syberią i zniżki w opłatach tzw. royalti (trafiają do Aerofłotu).

Norwegian ma obecnie 170 samolotów Boeing. Transakcję z Rosjanami mogłaby sfinansować firma leasingowa Arctic Aviation Assets (spółka-córka Norwegian Air). Średnia katalogowa cena jednego SSJ100 w minionym roku wynosiła 50,5 mln dol. Czyli na 40 samolotów norweskie linie potrzebują 2 mld dol.

- Jeżeli norweskie linie rzeczywiście dostaną zgodę na przeloty nad Syberią, to będzie to dla nich bardzo udana transakcja. Azja to kierunek perspektywiczny i z wielkim potencjałem. Szczególnie dzięki pasażerom z Chin, norweskie linie mogą dużo zarobić - ocenił Roman Gusarow redaktor naczelny portalu Avia.ru.

Jego zdaniem zakup rosyjskich maszyn nie wpisuje się w dotychczasową strategię Norwegian, która zakłada tzw. mono flotę - czyli tylko samoloty jednego dostawcy, w tym wypadku Boeing. Do tego przeciwko producentowi rosyjskich maszyn, koncernowi GSS działają amerykańskie sankcje. - Norwegian musi przeanalizować ryzyko podpadnięcia pod wtórne amerykańskie sankcje, zanim zdecyduje się na zakup SSJ100 - podkreśla Paweł Ikkert z kancelarii prawnej Nafko. Norwegia Air i GSS odmówiły gazecie komentarza w sprawie memorandum.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA