fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Gang przemytników z Aerofłotu rozbity. Amerykanie mówią: „Niet"

Aerofłot
Bloomberg
Amerykanie aresztowali 8 Rosjan podejrzanych o udział w aferze szmuglowania produktów Apple – poinformował Departament Sprawiedliwości USA. Aerofłot zaprzecza jakoby mieli by oni być związani z tą firmą.

Aresztowanych miało być 10 osób, ale dwóch podejrzanych uciekło. Natomiast Departament Stanu w ostatni poniedziałek, 19 października skasował amerykańskie wizy pracownicze 113 zatrudnionym w Aerofłocie. Wszystkim im zostały postawione zarzuty o przemycanie z USA do Rosji iPadów, iPhonów oraz zegarków Apple, które wcześniej zostały skradzione w Stanach. Przemyt został wykryty w bagażach załogi na lotnisku w Nowym Jorku.

— Jeśli komuś się wydaje, że można wykorzystać pracę na pokładzie zagranicznego przewoźnika do przemycania towarów do Rosji, to odpowiedź brzmi: Niet — komentował aferę William Sweeney z FBI. — Przemyt cennych towarów zagranicę pokazuje, że są również niedopatrzenia z naszej strony. Ale, tak jak jest w tym przypadku udowadniamy, że połączone wysiłki agentów federalnych, detektywów, analityków i prokuratorów dają pozytywne wyniki — dodał William Sweeney.

W wyniku dochodzenia okazało się, że „mózgiem" szajki przemytniczej był Rosjanin Sojuz Dajbagajew, który wskazywał załogom w jaki sposób najłatwiej będzie przewozić szmuglowany towar. Dajbagajew miał prawo stałego pobytu w USA.

Angielskojęzyczny, wychodzący w Moskwie „Moscow Times" podaje nazwiska 7 aresztowanych Rosjan, pracowników Aerofłotu. Są to Achmal Asadow, Kirił Sochonczuk, Anton Pieriewoznikow i Marat Szadkin, których zadaniem było pozyskiwanie kradzionego towaru, oraz Szochruch Sajdow, Zochir Iskanderow i Azamat Bobomurdow którzy uczestniczyli w przemycie. Ósmym aresztowanym jest Dajbagajew. Według informacji Departamentu Sprawiedliwości tylko Dajbagaja i Sajdow nielegalnie wywieźli z Rosji w 5 rejsach między sierpniem a grudniem 2019, 1235 sztuk sprzętu Apple. Teraz są oskarżeni o transportowanie skradzionych towarów, niedopełnienie formalności wymaganych przy eksporcie i nielegalny wywóz towarów ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie ujawnili również, że w bagażach załóg Aerofłotu znaleziono sprzęt Apple o wartości „milionów" dolarów. Całość nielegalnie wywiezionego z USA sprzętu Apple szacowana jest na 50 mln dol.

Zdaniem prowadzącego sprawę prokuratora Setha DuCharme aresztowania członków przemytniczego gangu oznacza, że została on ostatecznie rozbity.

W oświadczeniu wysłanym do „Moscow Times" Aerofłot zapewnia, że żaden z aresztowanych bądź nadal znajdujących się na wolności podejrzanych nie jest ani byłym ani też obecnym pracownikiem przewoźnika. Przedstawiciele linii informują jednocześnie, że są w stałym kontakcie z ambasadą Rosji w Waszyngtonie oraz Konsulatem Generalnym w Nowym Jorku. „Współpracujemy z amerykańskimi władzami, aby wyjaśnić jakiekolwiek podejrzenia skierowane wobec naszej firmy, żeby skoordynować przyszłe działania. Aerofłot ze swojej strony robi wszystko, by uniemożliwiać przestępstwa popełniane zagranicą. Już wcześniej współpracowaliśmy z organami ścigania, aby uniemożliwić wciągnięcie naszych pracowników do nielegalnej działalności podobnej do obecnej sytuacji. Wówczas odpowiedź naszej firmy była natychmiastowa i zakończyła się podjęciem kroków prawnych" — czytamy w oświadczeniu wysłanym do „Moscow Times".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA