fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Rosjanie pozwali Boeinga za 737 MAX

Bloomberg
To pierwszy pozew tego typu. Firma z Rosji, która podpisała kontrakt na 35 samolotów Boeing 373 MAX 8, pozwała amerykańskiego producenta przed sąd Chicago. Rosjanie domagają się rozwiązania kontraktu i wypłaty odszkodowania.

O pozwie rosyjskiej spółki Avia Capital Services dowiedziała się "Financial Times". Rosyjski pozew jest pierwszym po tym jak samoloty 737 MAX 8 miały dwie poważne katastrofy i zostały ujawnione błędy w pracy systemów samolotu. W pozwie Rosjanie podkreślają, że wypadki 737 MAX miały miejsce z powodu nieodpowiedzialnych „działań i decyzji Boeinga" nie tylko przy pracach projektowych, ale też przy „zatajaniu krytycznych informacji" od amerykańskich władz lotniczych.

Czytaj także: Boeing 737 MAX wrócił już do rozkładów przewoźników

Pozew został złożony w poniedziałek w sądzie okręgowym okręgu Cook w Chicago. „W pozwie strona twierdzi, że Boeing „specjalnie" nie ujawniał swoim klientom, w tym Avia Capital Services, informacji o zdatności do lotu MAX, by zachęcić ich (klientów) do kupienia maszyn. Avia zamówiła w koncernie Boeing 35 samolotów MAX 8, zanim jeszcze w marcu loty zostały zabronione na całym świecie" - pisze FT, cytowany przez agencję Prime.

Rosyjska firma oświadczyła, że przekazała Amerykanom depozyt pieniężny w kwocie 35 mln dolarów, jako gwarancję zamówienia. Teraz chce sądownie odzyskać te pieniądze wraz z procentami plus 75 mln dol. rekompensaty za utracone zyski. Daje to 115 mln dol.

Czytaj także: Piloci do MAXów pilnie poszukiwani. Kto będzie nimi latać?

Reprezentujący rosyjskiego klienta Steven C. Marks z kancelarii Podhurst Orseck powiedział FT, że „Boeing proponował rekompensatę, ale była ona niewystarczająca". Ten sam adwokat reprezentuje też rodziny 30 ofiar dwóch wypadków 737 MAX.

Loty tych maszyn zostały wstrzymane w USA i ponad 20 krajach, po tym jak dwie maszyny rozbiły się. W listopadzie 2018 r. był to samolot linii indonezyjskich LionAir a w marcu linie etiopskich Ethiopian Airlines. Dochodzenie komisji ujawniły m.in. błędy w pracy systemów korekcji manewrowania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA