fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Rosjanie nie zagrożą Boeingowi. Mają problem z produkcją samolotów przez sankcje

Irkut MC-21
fot. Government.ru
Rosyjski samolot Irkut MC-21 miał wejść do seryjnej produkcji w 2020 roku i zagrozić Boeingowi i Airbusowi. Nie zagrozi, bo Amerykanie i Japończycy nie sprzedadzą Rosjanom kompozytów.

Rosyjska firma Aerocomposit (jest częścią United Aircraft Corporation — UAC— powołanej dekretem Władimira Putina w 2006 roku) została obłożona amerykańskimi sankcjami i nie może sprowadzać innowacyjnych materiałów. Rosjanie kupowali je dla Irkut Corporation w amerykańskiej firmie Hexcel i japońskiej Toray Industries — informuje rosyjski „Kommiersant”.

Przewagę nad konkurencją Irkutom miały dać wyjątkowo długie skrzydła, właśnie wykonane z ultralekkich kompozytów. Bez nich wyprodukowanie skrzydeł spełniających wymagane parametry nie jest możliwe. A brak dostępu do tego materiału może cały program przesunąć o 5 i więcej lat — uważa „Kommiersant”.

Czytaj także:  Moskiewskie lotniska zmienią nazwy 

Na światowym rynku są dostępne również kompozyty chińskie i rosyjskie, produkowane przy wsparciu Rosatomu, ale są one znacznie cięższe i grubsze od produkowanych przez Amerykanów i Japończyków. „Nie pozostaje więc w te sytuacji, jak poczekać, co cały projekt budowy nowoczesnej maszyny opóźni nawet o 5 lat” - czytamy w Kommiersancie”.

Służby prasowe Rostecu, firmy zajmującej się marketingiem Irkutów zapewniają jednak, że maszyna będzie gotowa do certyfikowania w połowie przyszłego roku. „Prace nad rosyjskimi kompozytami trwają już od 2014 roku, bierze w nich udział kilka prywatnych firm, które są bliskie wypracowania własnej technologii” — czytamy w oświadczeniu UAC. Rosjanie przyznają jednak, że wstrzymanie dostaw było dla nich ogromnym zaskoczeniem i że do produkcji Irkutów używali importowanych materiałów.

Ale nawet bez tych politycznych utrudnień produkcja innowacyjnych „czarnych skrzydeł” jak zostały nazwane, od początku napotykała na problemy . A kiedy część technologii ich produkcji została przejęta przez Aerocomposit okazało się, że nie spełniają one wyznaczonych parametrów. Ostatecznie to, co miało być najmocniejszą stroną Irkutów, zmieniło się w największy problem.

Mimo zapewnień, że sobie poradzą Rosjanie złożyli już protest w Hexcelu i Toray Industries.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA