fbTrack

Literatura

Nie żyje Robert Jarocki

Prof. Aleksander Gieysztor i Robert Jarocki
Fotorzepa, Piotr Janowski
W niedzielę w wieku 83 lat zmarł Robert Jarocki, dziennikarz, pisarz, autor wielu książek biograficzno-historycznych o polskich inteligentach, laureat Nagrody im. Ksawerego Pruszyńskiego przyznawanej przez polski Pen Club.

Robert Jarocki, człowiek o wielkiej kulturze i erudycji, potrafił rozmawiać z nietuzinkowymi ludźmi i przybliżać czytelnikom ich światy. Jedną z najważniejszych jego książek jest „Opowieść o Aleksandrze Gieysztorze" łącząca rozmowy z Gieysztorem ze wspomnieniami jego przyjaciół, cytatami z prac profesora, wreszcie sumiennie przytaczanymi dokumentami. „Genetyk i historia. Opowieść o Piotrze Słonimskim" to z kolei książka Jarockiego o wybitnym uczonym, nazywanym „papieżem genetyki mitochondrialnej", o jego pracy, barwnym życiu we Francji, związkach z Polską. Inna, ogromnie interesująca biografia „Z albumu Romana Jasińskiego" powstała po wielu spotkaniach ze znanym pianistą, wieloletnim dyrektorem muzycznym Polskiego Radia, także publicystą i wykładowcą, który wprowadził Jarockiego w swój świat. Opowiadał o Arturze Rubinsteinie, Witkacym, Jarosławie Iwaszkiewiczu i wielu innych postaciach kultury XX wieku, z jakimi się zetknął. Jarocki jest również autorem prac o Stanisławie Lorentzu, Janie Zamoyskim, Anatolu Mühlsteinie.

Książkę „Sztuka i krew" poświęcił ludziom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali polskie dobra kultury przed wywiezieniem i zniszczeniem. Bohaterami tej reportażowej opowieści stali się Stanisław Lorentz, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Zachwatowicz, Aleksander Gieysztor, Karol Estreicher.

Ostatnia książka Roberta Jarockiego, „Magdulka i cały świat", była biograficzną rozmową z Witoldem J. Kieżunem, profesorem nauk ekonomicznych, przedstawicielem polskiej szkoły prakseologicznej rozwijającym teorię zarządzania.

Na wydanie czeka ukończona niedawno praca, którą poświęcił swojemu bratu, zmarłemu w 2012 roku wybitnemu reżyserowi teatralnemu Jerzemu Jarockiemu.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL