fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Ochrona lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych

AdobeStock
Lekarze, pielęgniarze i ratownicy medyczni znajdą się pod szczególną ochroną.

Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, ujawnił w środę wytyczne, które mają poprawić sprawność i efektywność postępowań przygotowawczych prowadzonych w sprawach ratowników medycznych. Chodzi o ich pobicia przez pacjentów nietrzeźwych, agresywnych lub po narkotykach.

Zobowiązał prokuratorów do niezwłocznego wszczynania i prowadzenia postępowań przygotowawczych z urzędu na skutek pozyskania informacji o tego rodzaju incydentach. W zależności od charakteru zdarzenia postępowanie powinno być wszczynane i prowadzone w kierunku występków opisanych w kodeksie karnym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym osoba podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Minister Ziobro zobowiązał także prokuratorów do analizowania poszczególnych przestępstw na szkodę zespołów ratownictwa medycznego i możliwości zakwalifikowania ich jako występku o charakterze chuligańskim.

Prokuratorzy, w myśl wytycznych, mają ustalać, czy doszło do umyślnego zamachu na zdrowie, wolność, cześć czy nietykalność cielesną osób wchodzących w skład zespołu ratownictwa medycznego, a także czy sprawca działał publicznie i bez powodu.

– Czynności podejmowane przez prokuratorów już od wstępnego etapu postępowania powinny być ukierunkowane na ustalenie, czy doszło do popełnienia czynu zabronionego na szkodę zespołów ratownictwa medycznego oraz zabezpieczenia dowodów – mówił Ziobro.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA