fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

RPD interweniuje ws. zwiększenia ochrony przed HIV nad nienarodzonymi dziećmi

www.sxc.hu
- System ochrony dzieci przed możliwością odmatczynego zakażenia wirusem HIV nie jest szczelny – zauważa rzecznik praw dziecka. W 2015 r. zarejestrowano cztery zakażenia. Marek Michalak zwrócił się do ministra zdrowia o interwencję w tej sprawie.

Rzecznik przypomina, że obecne przepisy zapewniają kobietom w ciąży dwukrotne badanie krwi w kierunku HIV – jedno wykonane w terminie do 10 tygodnia ciąży, drugie między 33 a 37 tygodniem ciąży. Dzięki badaniu, szczególnie temu drugiemu, istnieje możliwość wykrycia zakażenia i zastosowania skutecznych metod ochrony dziecka.

- Niestety odsetek lekarzy położników, zlecających kobietom w ciąży badania w kierunku HIV nie przekracza 30 proc. Jeżeli ograniczają ich jakieś „bariery", musimy je zdiagnozować i zlikwidować – apeluje rzecznik.

W wystąpieniu generalnym do ministra zdrowia Marek Michalak zwraca się o ocenę skuteczności nadzoru konsultantów w dziedzinie położnictwa w stosunku do lekarzy prowadzących opiekę nad kobietą w ciąży oraz informacje o innych działaniach podejmowanych na rzecz zwiększenia liczby kobiet ciężarnych objętych wskazanym w wystąpieniu badaniem.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA