fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarz na etacie zapłaci liniowy PIT za dyżury covidowe - interpretacja podatkowa

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Pracę w szpitalu można połączyć z kontraktem na szpitalnym oddziale zakaźnym. Fiskus zgadza się na rozliczenie według stawki 19 proc.

Dobra wiadomość dla lekarzy, którzy łączą umowę o pracę i działalność gospodarczą na rzecz tego samego podmiotu. Skarbówka zgodziła się, by lekarz przedsiębiorca zapłacił podatek liniowy, jeśli zakres jego obowiązków na kontrakcie jest inny niż na etacie.

Sprawa dotyczyła medyka, który prowadzi ogólną praktykę lekarską w formie firmy. W 2021 r. chce płacić 19-proc. podatek liniowy. Jako przedsiębiorca pełni dyżury na oddziale zakaźnym szpitala, który ze względu na pandemię został przekształcony w tzw. szpital jednoimienny. Jednocześnie jest tam zatrudniony na umowę o pracę na oddziale gastroenterologicznym.

Czytaj także:

Zakres jego obowiązków z etatu nie pokrywa się z obowiązkami z kontraktu z tym szpitalem. Czynności wykonywanych w działalności gospodarczej jest znacznie więcej niż jego obowiązków etatowych. Poza tym na etacie pracuje pod nadzorem ordynatora, kierowników specjalizacji, natomiast kontrakt wymaga od niego samodzielnego podejmowania decyzji. Zapytał, czy w tej sytuacji może rozliczać firmowe dochody według stawki liniowej 19 proc. Otrzymał pozytywną odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wątpliwości wynikają z ograniczeń, jakie przewiduje ustawa o PIT. Zgodnie z art. 9a ust. 3 tej ustawy podatnik traci w roku podatkowym prawo do stawki liniowej, jeśli uzyska z działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

„Świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz podmiotu, który jest pracodawcą wnioskodawcy, nie będzie wykluczać możliwości opodatkowania prowadzonej działalności podatkiem liniowym. Zakres czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej oraz w ramach umowy o pracę nie jest bowiem tożsamy" – stwierdził dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 107.2021.1.KR

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA