fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Ratownicy będą mogli zastępować pielęgniarki w szpitalach.

Fotorzepa, Robert Gardziński
Ratownicy medyczni zyskają nowe uprawnienia. Będą mogli zastępować pielęgniarki w szpitalach.

Ministerstwo Zdrowia rozesłało właśnie do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ponad 13 tys. ratowników medycznych, oczekiwana przez to środowisko.

– Do tej pory bywały takie sytuacje, gdy ratownik medyczny w szpitalu nie mógł zgodnie z przepisami udzielić pacjentowi pierwszej pomocy i musiał czekać na przyjście lekarza – mówi Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

– Niektórzy ratownicy nie zważali na przepisy, bo bardziej przejmowali się losem pacjenta, ale było to działanie na granicy prawa. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, wszystko się zmieni. Myślę, że niejeden pacjent się zdziwi, gdy zobaczy, że kroplówkę albo leki podaje mu ratownik medyczny, a nie pielęgniarka – dodaje.

Zgodnie z projektem rozporządzenia znacząco wydłuży się lista leków, które będą mogły być podawane przez ratowników medycznych. Poprzednie rozporządzenie przewidywało tylko 28 pozycji, a w projekcie nowego jest ich już 41.

Ratownicy zyskają też możliwość wykonywania swojego zawodu poza systemem publicznego ratownictwa medycznego. Będą mogli zatrudniać się np. w pogotowiu górskim czy morskim albo znaleźć pracę przy obsłudze imprez masowych. Dzięki zmianom będą mogli w takich przypadkach używać całej swojej wiedzy, sprzętu i dostępnych im lekarstw do ratowania życia i zdrowia.

Ministerstwo skróciło okres konsultacji społecznych projektu do 21 dni, doliczając do tego 14-dniowe vacatio legis.

Można się spodziewać, że nowe przepisy wejdą w życie najwcześniej w połowie marca.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA