fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

LGBT

Śluby LGBT z błogosławieństwem polskiego państwa

AdobeStock
MSWiA zarejestrowało kościół, w którym można zawrzeć małżeństwa jednopłciowe. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

– Wierzymy w to, że nauka jest elementem, który musimy uznawać w naszej doktrynie. Nauka nie odrzuca kwestii zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, choć nie jest w stanie tego potwierdzić. Za to mówi wyraźnie, że istnieje coś takiego, jak tożsamość seksualna. Nie możemy oszukiwać rzeczywistości – mówi ks. Tomasz Puchalski. Jest jednym z duszpasterzy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. To najnowsza wspólnota uznana przez państwo.

W styczniu została wpisana do prowadzonego przez MSWiA rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. Lista liczy ponad 170 pozycji, z czego część wspólnot jest nieaktywna. Reformowany Kościół Katolicki jest w tej grupie prawdopodobnie jedyną denominacją chrześcijańską, błogosławiącą małżeństwa jednopłciowe.

W dodatku trzeba uznać go za konserwatywny, bo jego nauczanie mieści się w nurcie starokatolicyzmu. Odrzuca reformację i przyjmuje wiarę Kościoła pierwszego tysiąclecia. Choć nie zgadza się z Kościołem rzymskokatolickim w kwestii prymatu papieskiego, szanuje papieży jako biskupów Rzymu.

Jak to więc możliwe, że błogosławi małżeństwa lesbijskie i gejowskie? – Punktem wyjścia jest dla nas chrześcijańska nauka o Trójcy Świętej. Mówi ona, że istnieje jeden Bóg w trzech osobach. Każda jest inna, ale dzielą ze sobą bóstwo. Jeśli jako ludzie jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jesteśmy tak jak on osobami. Istnieje więc jedna ludzkość, która składa się z wielu osób, które są sobie równe, tak jak osoby w Trójcy Świętej. Nie możemy nikogo dyskryminować, bo ma inną tożsamość – tłumaczy ks. Tomasz Puchalski.

Dodaje, że Kościół przyjmuje restrykcyjną zasadę nieudzielania małżeństwa osobom spoza wspólnoty, więc sakramentów jednopłciowych w jego historii było tylko kilka. Zaznacza, że mimo uznania Kościoła przez państwo małżeństwa, nawet te dwupłciowe, nie rodzą żadnych skutków cywilnoprawnych.

Jednak i tak rejestracja takiej wspólnoty przez konserwatywny rząd może zaskakiwać. Szczególnie że duchowni Kościoła odprawiają msze przed marszami równości w Poznaniu i Zielonej Górze.

Gdy latem ubiegłego roku nabożeństwo przed paradą w Warszawie odprawił Szymon Niemiec, inny duchowny spoza Kościoła katolickiego znany z otwartości na LGBT, politycy PiS mówili o parodii mszy, a Episkopat wydał oświadczenie, że „wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa".

Dlaczego doszło więc do rejestracji? Na to pytanie nie odpowiedziało nam MSWiA. Wyjaśniło za to "Rzeczpospolitej", że "związki małżeńskie zawarte w Reformowanym Kościele Katolickim nie wywołują żadnych skutków cywilno-prawnych". "Nie można ich uznać za ślub cywilny na gruncie polskiego prawa. Nie ma ustawy, a także umowy między Rządem RP a Reformowanym Kościołem Katolickim, która by na to pozwalała" - napisało nam ministerstwo

- Urzędnicy nie mieli większego pola manewru, skoro Kościół nie łamie prawa i spełnia kryteria do rejestracji. Przedstawił grubo ponad 100 wymaganych przez prawo podpisów wnioskodawców – mówi anonimowo osoba znająca kulisy sprawy. – To poważna, poukładana wspólnota, prowadząca rzeczywistą działalność duszpasterską. A na te elementy ministerstwo jest szczególnie wyczulone od czasu próby zarejestrowania  Kościoła Latającego Potwora Spaghetti – dodaje.

Ks. Puchalski mówi, że Kościół działa w Polsce od 2007 roku, a „wszystko zaczęło się od grupy ludzi, którzy szukali przestrzeni do przeżywania swojej wiary". Wspomina, że nawiązali kontakt z amerykańskimi biskupami starokatolickimi. Zwierzchnikiem Kościoła jest Francis Krebs, biskup przewodniczący Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej.

Kościół ma wspólnoty w siedmiu miastach, z czego największą w Poznaniu, liczącą około 30 osób. – Dość szybko się rozwijamy – twierdzi ks. Puchalski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA